Oświetlenie LED

Od prehistorii ludzie wykorzystywali różne źródła na oświetlanie swoich domostw. Początkowo był to prymitywny ogień, potem świece i lampy naftowe, a teraz żarówki i coraz częściej stosowane oświetlenie LED.

Czy jest dioda LED?

Działanie oświetlenia LED opiera się na zachodzeniu zjawiska elektroluminescencji. które w dużym uproszczeniu można wyjaśnić jako zamianę prądu elektrycznego w światło. Najważniejsza jest dioda, której występuje bardzo dużo rodzai, ale wszystkie działają na tej samej zasadzie. Dioda zbudowana jest z półprzewodnika,który posiada dwie warstwy. W jednej z nich występują elektrony, a w drugiej tak zwane dziury. Po włączeniu prądu następuje emisja elektronów w stronę dziur, a nadmiar energii jaki generują elektrony jest widzialny w postaci światła.

Kolor światła do wyboru

Jedną z głównych zalet oświetlania LED jest fakt, że można dzięki diodą LED uzyskać dowolny kolor światła bez konieczności używania jakichkolwiek filtrów. Zaleta ta wynika z tego, że stosując diody otrzymuje się światło o konkretnej długości fali, którą dobieramy za pomocą budowy diody oraz materiałów w niej użytych. Dzięki takiemu stanowi rzeczy nie są konieczne filtry, które obniżają natężenie światła i uniemożliwiają uzyskanie intensywnych kolorów taki jak w przypadku oświetlenia LED. Pragnąć uzyskać białe światło, potrzebne w codziennym życiu, wykorzystuje się diodę świecącą na kolor niebieski oraz luminofor gwarantujący uzyskanie odpowiedniej barwy. Ważna jest jakość lampy ledowej oraz samego luminoforu, ponieważ jeśli będzie niska to barwa światła z biegiem czasu się zmieni. Z tego powodu nie warto kupować oświetlenia LED z niesprawdzonego źródła, lecz należy zainwestować w sprzęt posiadający odpowiednie certyfikaty świadczące o jakości oświetlenia ledowego.

Inne zalety oświetlenia ledowego

Oświetlenie z zastosowaną technologią ledową skutecznie wypiera z rynku dotychczasowe sposoby na oświetlenie i nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ ma wiele zalet. Dużym plusem jest czas pracy lamp ledowych, który stanowczo przewyższa żywotność standardowej żarówki. Przeciętny czas pracy wynosi około 30 000 godzin, a w przypadku przeznaczenia do użycia w przemyśle nawet do 100 000 godzin. Dodatkowo łatwo zauważyć, że czas wymienić żarówkę ledową, ponieważ jej światło będzie stopniowo słabnąć. Jest to duża zaleta, ponieważ użytkownik nigdy nie będzie zaskoczony nagle gasnącą żarówką, wystarczy tylko obserwować lampę i wymienić żarówkę w odpowiednim momencie. Dodatkowym pozytywnym aspektem oświetlenia ledowego jest jego przyjazność środowisku oraz ekonomiczność. Oprawa generuje znacznie mniej dwutlenku węgla w porównaniu ze standardową, wolframową żarówką i dodatkowo charakteryzują się znacznie wyższą energooszczędnością w granicach od 80 do 90% w zestawieniu z tradycyjną żarówką. Ekonomiczny aspekt wynika z tego, że pobierają one mniej prądu, z a co za tym idzie rachunki za oświetlenie są niższe niż w przypadku żarówek wolframowych. Oprawy ledowe można włączyć do sieci i dzięki temu sterować nimi za pomocą aplikacji na swoim smartphonie. Pozwala to na wygodne sterowanie oświetleniem w całym domu oraz decydowaniu o natężeniu, barwie czy też temperaturze oświetlenia siedząc na kanapie bezpośrednio ze swojego telefonu. Potrzebny do tego będzie ściemniacz LED, który pozwoli na swobodne sterowanie światłem oraz dostosowanie go do preferencji użytkownika oraz do jego bieżącego nastroju. Oświetlenie LED ma wiele zalet i z pewnością jest przyszłością w kategorii oświetlania mieszkań i domów.

Artykuł zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również