Pusty portfel po świętach? Zobacz, jak poradzić sobie z tym problemem

Ciężko pracujesz za swoje pieniądze, tymczasem to one powinny ciężko pracować na Ciebie. Aby ten porządek rzeczy mógł nastać, powinieneś nauczyć się, jak oszczędzać pieniądze. Poniżej kilka wskazówek, jak zapanować nad domowym budżetem.

Wskazówka pierwsza: naucz się spisywać wydatki

Trudno zapanować nad wydatkami, jeśli nie wie się dokładnie, na co i jakie kwoty się wydaje. Najwięcej pieniędzy rozpływa się na impulsywne zakupy. Bardzo ważne jest to, abyś nauczył się spisywać codzienne wydatki. Dopiero wtedy uświadomisz sobie, jak dużo pieniędzy i na co tak naprawdę wydajesz.

Wskazówka druga: chodź do sklepu z gotową listą produktów

W sklepach znajduje się wiele kuszących produktów. Dlatego nigdy nie chodź do sklepu bez gotowej listy produktów ani też z pustym żołądkiem – będziesz wtedy bardziej narażony na chwyty marketingowe oraz na wydanie więcej niż powinieneś.

Wskazówka trzecia: mądrze zaciągaj długi

Jeśli sytuacja tego od Ciebie wymaga, możesz sięgnąć po pożyczki na dowód. Wprawdzie nie należą do najtańszych na rynku, są za to wygodne i dostępne od ręki. Szybkie pożyczki nie wymagają dodatkowych zaświadczeń o dochodach, nie jest też sprawdzana przed ich przyznaniem żadna informacja w BIK. Pożyczki na konto, na przykład udzielane tutaj, https://www.pozyczki-24.pl dają Ci dostęp do niezbędnych pieniędzy w kilkanaście minut.

Wskazówka czwarta: na zakupach nie korzystaj z kart

Zamiast płacić na zakupach kartami kredytowymi lub debetowymi, płać zawsze gotówką. Łatwiej Ci będzie kontrolować przepływ pieniędzy. Będzie Ci też trudniej wydać kwotę większą aniżeli założona – wyjęcie z portfela pliku banknotów i oddanie ich ekspedientce na pewno nie będzie łatwe.

Wskazówka piąta: automatyzuj proces oszczędzania

Dowiedz się o aplikacjach, które automatyzują oszczędności. Robienie przelewów ręcznie może wydawać Ci się zbyt żmudne i czasochłonne. Kiedy nie widzisz, jak pieniądze znikają z Twojego konta, łatwiej Ci się oszczędza. Wiele banków ma programy typu „saver”, które pozwalają dodatkowo oszczędzać wszystkie „końcówki” – w zależności od tego, czy ustawi się oszczędzanie do pełnych kwot, konkretną liczbę czy konkretny procent od danego wydatku.

Wskazówka szósta: ogranicz płatne subskrypcje

Istnieje wiele płatnych kanałów, aplikacji i programów, do których można zapisać się w zaledwie kilka chwil. Problem w tym, że codzienne obowiązki zwykle nie pozwalają na cieszenie się tymi zasobami, za które się płaci. Warto przejrzeć wszystkie płatne biblioteki mediów i aplikacje, które co miesiąc kosztują Cię kilkadziesiąt złotych. Pieniądze te możesz znacznie lepiej spożytkować.

Wskazówka siódma: poszukaj tańszych zamienników

Producenci żywności, chemii, kosmetyków i środków czystości mamią klientów wszechobecną reklamą. Jednak wcale nie oznacza, że to, co pokazywane w telewizji jest lepsze w porównaniu do produktu tańszego, wyprodukowanego na zlecenie większego producenta, lecz sprzedawanego jako marka własna. Oszczędności na zamiennikach potrafią być bardzo duże przy braku odnotowania spadu na jakości. Poszukuj tego typu produktów nisko na sklepowych półkach. Zazwyczaj znajdują się na samym dole, znacznie niżej niż produkty znanych producentów, których reklamy można ujrzeć w telewizji i w internecie. Skoro nie widać różnicy, po co przepłacać?

 

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również