Wybieramy baterię do UPS – na co zwrócić uwagę?

Zakłócenia występujące w sieci elektrycznej, skoki lub wahania napięcia, a także przerwy w dostawie prądu. To wszystko sprawia, że podłączone do sieci urządzenia nie pracują płynnie. Może również dojść do utraty ważnych danych bądź skrócenia żywotności sprzętu.

W celu poradzenia sobie z takimi sytuacjami, stosuje się zasilacze awaryjne UPS. Ich trwałość i właściwy sposób działania podyktowane są zastosowanym typem baterii. Jak zatem wybrać ten element?

Odpowiedni akumulator – ważny element zasilacza awaryjnego

Aby uniknąć konsekwencji pojawiania się zakłóceń w sieci elektrycznej bądź przerw w dostawie prądu, stosuje się zasilacze awaryjne UPS. Ich sposób działania bazuje na wykorzystaniu akumulatora, który gromadzi energię w czasie, gdy prąd jest dostępny, a oddaje ją podczas np. przerwy w dostawie prądu.

Do wyboru są wbudowane akumulatory do UPS, ale i te zewnętrzne. Może to być pojedyncza bateria UPS bądź cały zestaw akumulatorów niezbędny w rozbudowanej sieci.

Technologia AGM

Do zasilaczy UPS najczęściej wybiera się akumulatory, które są zbudowane w technologii AGM. Sprawdzają się one w sytuacjach wymagających zapewniania dużego natężenia prądu, przez długi czas. W tym typie akumulatorów płynny elektrolit jest absorbowany w separatorze, który bazuje na wacie szklanej.

Ten rodzaj akumulatora dobrze współpracuje z zasilaczami UPS do komputerów, piecami czy też systemami awaryjnego zasilania pomp CO.

Akumulatory AGM są szczelne, całkowicie bezobsługowe i sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach. Ponadto nadają się do używania w dowolnej pozycji i są bezpieczne. Polecane są zarówno do pracy cyklicznej, jak i buforowej.

Akumulatory żelowe

Do akumulatorów AGM podobne są akumulatory GEL, czyli żelowe. Te specjalne konstrukcje również charakteryzują się szczelnością, poza tym wytrzymują nawet dwa razy więcej cykli rozładowywania niż AGM. Wykazują ponadto wytrzymałość na wibracje. Korzysta się z nich głównie do pracy cyklicznej.

Poprawna praca całej sieci zasilania awaryjnego zależy nie tylko od zasilacza UPS, ale i zastosowanych w nim akumulatorów. Niezależnie zatem od tego, czy wybierany jest zasilacz awaryjny ups 3 fazowy, czy też innego typu, właściwy dobór baterii przełoży się na jego żywotność, a także poprawne działanie podłączonych urządzeń.

W razie jakichkolwiek wątpliwości na temat wyboru konkretnego produktu, warto się poradzić fachowców. Tu bowiem nie cena jest czynnikiem decydującym o tym, jak zachowają się urządzenia podłączone do sieci elektrycznej, w przypadku występujących zakłóceń.

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również