Poznań, jakiego nie znacie. 10 zaskakujących faktów o stolicy Wielkopolski

Jakie imiona noszą poznańskie koziołki i ile wynosi rekord w jedzeniu pączków na czas? Gdzie znajdowała się pierwsza stacja benzynowa w Poznaniu i ile waży największy w Polsce meteoryt? Poznaj listę 10 ciekawostek na temat Poznania!

Myślisz, że o Poznaniu wiesz już wszystko i nic Cię nie zaskoczy? Sprawdź naszą listę ciekawostek związanych ze stolicą Wielkopolski, przygotowaną we współpracy z siecią hoteli  AccorHotels.

1. Odnaleziony w Poznaniu meteoryt waży 271 kg

W poznańskim rezerwacie przyrody Meteoryt Morasko znajduje się 6 kraterów, które ok. 5 tys. lat temu zostały wyrzeźbione przez deszcz meteorytów. Największy z nich ma 90 m średnicy i jest głęboki na 11,5 m. Latem 2017 roku w okolicach rezerwatu odnaleziono największy w Polsce meteoryt, który ochrzczono mianem „Kruszynka”. Żelazny okaz waży 271 kg – czyni go to o 10 kg cięższym od poprzedniego rekordzisty (261 kg), znalezionego na tych terenach 5 lat wcześniej.

2. Nietypowa kradzież „Plaży w Pourville” z Muzeum Narodowego

We wrześniu 2000 roku z Muzeum Narodowego w Poznaniu skradziono XIX-wieczny obraz „Plaża w Pourville” – jedyne w Polsce dzieło Claude’a Moneta, warte 7 milionów dolarów. Sprawcą okazał się bezrobotny budowlaniec z Olkusza. Podczas kilku godzin pobytu w muzeum (kiedy udawał szkicującego studenta ASP) mężczyzna stopniowo wycinał obraz z ram, po czym podmienił go na kopię. Oryginał przewiózł pociągiem do domu rodziców i przez 10 lat trzymał w szafie. Podczas rozprawy sądowej mężczyzna twierdził, że kierował się miłością do sztuki Moneta.

3. Jak mają na imię poznańskie koziołki?

Codziennie o 12:00 obok zegara na wieży poznańskiego ratusza bodą się 2 koziołki – to jedna z turystycznych atrakcji miasta. W 2002 roku Radio Złote Przeboje ogłosiło konkurs na nadanie zwierzakom imion. Zwyciężyła propozycja „Pyrek i Tyrek”, przesłana przez Bogdana Jaremkę. „Pyrek” wziął się od poznańskiej nazwy ziemniaków, „Tyrek” od tyrania. Kolejność imion dowolna.   

4. Pierwsze trolejbusy i jedna z pierwszych stacji benzynowych w Polsce

Poznań to polski prekursor wielu technicznych rozwiązań. To właśnie tutaj powstała pierwsza linia trolejbusowa w Polsce, która działała przez 40 lat (od 1930 do 1970 roku) oraz jedna z najstarszych stacji benzynowych w formie przyulicznej pompy, która stanęła przy Placu Wolności w 1925 roku. Tutaj otworzono też pierwszą na terenie Polski elektrownię i wprowadzono elektryczne oświetlenie ulic. Poznań był też pierwszym polskim miastem, w którym wszystkie autobusy zamieniono na niskopodłogowe.

5. Ile wynosi rekord w jedzeniu pączków na czas?

Od 2005 roku w okolicach Tłustego Czwartku w Poznaniu odbywa się konkurs w jedzeniu pączków na czas. Impreza co roku gromadzi ok. 100 uczestników. Wygrywa ten, kto pierwszy zje 10 pączków bez popijania wodą. Obecny rekord wynosi 4 minuty i 12 sekund. Z kolei średni czas konsumpcji pączków to ok. 6 minut.

6. Zespół Iron Maiden zagrał na poznańskim weselu

Działo się to po koncercie grupy w hali Arena w 1983 roku. Muzycy postanowili wtedy wyjść na miasto i po drodze natknęli się na restaurację Adria, w której trwało wesele. Zespół zaproponował więc młodej parze, że zagra dla gości kilka swoich utworów. Nagrane fragmenty ich występu trafiły także do filmu „Behind the Iron Curtain” z 2008 roku.

7. Międzynarodowe Targi Poznańskie – najstarsze takie wydarzenie w Europie

Międzynarodowe Targi Poznańskie to największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej i najstarsza w Polsce (działają od 1921 roku). To właśnie na targach poznaniacy jako pierwsi w kraju mogli spróbować Coca-Coli. Miało to miejsce w 1957 roku – 14 lat przed rozpoczęciem jej produkcji i ograniczonej dystrybucji na terenie kraju.

8. Jeden z modeli Mercedesa nosił nazwę Poznań

Był to Mercedes 10/20 HP Posen (od niemieckiej nazwy aglomeracji). Nazwa miasta pojawiła się też w innych środkach transportu – zawierał ją pancernik SS Posen, masowiec SS Poznań, kontenerowiec MS Poznań, handlowy statek SS Poznań oraz okręt ORP Poznań. To imię otrzymał też jeden z Boeingów 767 polskiego LOT-u.

9. W Poznaniu rozgrywa się akcja „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz

Życie rodziny Borejków, bohaterów słynnej serii książek dla młodzieży, toczy się głównie na terenie poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Opisana przez Musierowicz secesyjna kamienica na ulicy Roosevelta 5 istnieje naprawdę. Podobnie jak inne urokliwe budynki, np. kamienica Żeromskich na końcu ulicy Mickiewicza czy też dom pana Paszkieta na ulicy Krasińskiego. Sprawdź hotele Poznań i wybierz się w podróż śladami bohaterów „Jeżycjady”!

10. Prawdopodobnie najkrótsza ścieżka rowerowa znajduje się w Poznaniu

Najkrótsza ścieżka rowerowa ma długość zaledwie 4,5 m i ciągnie się wzdłuż ulicy Opłotki. Do użytku oddano ją latem 2016 roku. Zaskakująco krótki fragment ścieżki ma za zadanie ułatwiać rowerzystom włączenie się do ruchu drogowego.

Zaskoczony? Zarezerwuj wybrany hotel Poznań i spróbuj odkryć to miasto na nowo. Kto wie, może odnajdziesz kolejne ciekawostki na temat stolicy Wielkopolski?

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również