Wakacje we Wrocławiu – lista najlepszych kąpielisk

Wakacje w mieście dostarczają równie pozytywnych wrażeń co pobyt nad morzem czy w górach. Do miejskich atrakcji Wrocławia możemy na szczęście zaliczyć nie tylko zabytkowe budynki czy muzea, ale też lokalne kąpieliska. Nad wodą można się zrelaksować i aktywnie spędzić czas z najbliższymi. Na mapie Wrocławia jest co najmniej kilka miejsc, do których warto się udać – zobacz listę najciekawszych kąpielisk.

Wizyta w miejskim kąpielisku to sposób na zaznanie upragnionej ochłody podczas letnich dni pełnych słońca. Atrakcje tego typu nie zawsze jednak znajdziemy w przewodnikach, dlatego w takich miejscach spotkamy najczęściej mieszkańców danego miasta. Tymczasem wiele z kąpielisk Wrocławia może się pochwalić doskonałymi warunkami do pływania i atrakcyjnymi plażami. Niektóre z nich posiadają dodatkowe udogodnienia w formie strefy do pływania dla dzieci czy wodnych zjeżdżalni. Wizyta na kąpielisku to świetny pomysł na to, aby urozmaicić pobyt w wielkim mieście.

Sieć AccorHotels przygotowała zestawienie najlepszych kąpielisk, które warto odwiedzić w trakcie pobytu we Wrocławiu.

1. Morskie Oko

Jednym z największych naturalnych kąpielisk (powierzchnia 5 hektarów) we Wrocławiu jest Morskie Oko. To właśnie tutaj mieszkańcy Wrocławia udają się w letnie dni, aby odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Co ciekawe, zbiornik ten stanowił lokalną atrakcję już od końca XIX wieku. Nosił on wówczas nazwę Familienbad Leerbeutel. Pierwsze projekty dotyczące zagospodarowania tego miejsca pojawiły się już w 1910 roku. To właśnie wtedy wokół kąpieliska powstała infrastruktura towarzysząca, w tym restauracje i inne lokale użytkowe.

Kąpielisko w znacznym stopniu zmodernizowano w 1928 roku w ramach zagospodarowywania ujęcia ze starorzecza Czarnej Wody. Powstały wtedy drewniane pomosty, które ułatwiały mieszkańcom zażywanie kąpieli słonecznych. Odwiedzających witał kameralny dziedziniec wejściowy z pawilonami, w których mieściły się kasy, restauracje i inne pomieszczenia. Obecnie kąpielisko posiada również atrakcje dla najmłodszych – ślizgawkę o długości 60 metrów i plac zabaw dla dzieci. atrakcją dla nieco starszych turystów będą boiska do siatkówki plażowej i wypożyczalnia kajaków.

2. Glinianki

W zachodniej części Wrocławia w pobliżu stadionu Wrocław znajduje się kąpielisko Glinianki. Powstało w naturalny sposób w miejscu po dawnym wyrobisku z gliny. Jeszcze przed II wojną światową działały w tym miejscu lokalne cegielnie, jednak w wyniku działań wojennych zostały one zniszczone. Wyrobisko zalała woda, tworząc zespół trzech pięknych stawów, gdzie dzisiaj chętnie spędzają czas mieszkańcy miasta.

Kąpielisko Glinianki jako strzeżone miejsce do kąpieli powstało w 1967 roku. Od tego czasu kilkakrotnie przechodziło zmiany, aby każdy, kto poszukuje wodnej przygody, miał zapewnione jak najlepsze warunki. Na terenie kąpieliska można wypożyczyć sprzęt wodny, m.in. narty wodne, kajaki i rowery wodne. Dla osób preferujących lądowe rozrywki przygotowano stoły do ping-ponga. W okolicy znajdują się również pole namiotowe i miejsca na camping, co umożliwia oglądanie nad wodą nie tylko zachodów, ale również wschodów słońca.

3. Królewiecka

We Wrocławiu od zawsze chętnie korzystano ze sztucznych akwenów. Kąpieliska są namiastką nadmorskich plaż: można tam zanurzyć się w wodzie i choć na parę minut ukryć się przed letnim słońcem. Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny, w 2015 roku miasto postanowiło przystosować do użytku publicznego lokalny zbiornik wodny, z którego mieszkańcy korzystali już od dawna. Nabrzeże i teren wokół kąpieliska oczyszczono i uporządkowano. Dodatkowo powstało zaplecze sanitarno-szatniowe, a kąpieli wodnych można zażywać pod czujnym okiem przeszkolonych ratowników. Dla zwiększenia atrakcyjności tego miejsca usypano sztuczną plażę, zwożąc w okolice zbiornika aż 3 tysiące ton piasku morskiego i rzecznego. Dzięki temu możemy plażować w okolicznościach nieodbiegających tak bardzo od tych nadmorskich.

4. Orbita

Kompleks basenowy, nazywany dawniej Waldbad Cosel (kąpielisko leśne Kozanów), został zaprojektowany przez Richarda Konwiarza w latach 30. XX wieku. Chciał on umożliwić wrocławianom aktywny wypoczynek w mieście, propagując ideę „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Kąpielisko jest położone w Parku Popowickim w sąsiedztwie hali widowiskowo-sportowej Orbita, od której pod koniec XX wieku zaczerpnęło swoją nową nazwę.

Dawniej był to zespół odkrytych basenów, w których każdy miłośnik wody mógł trenować swoje umiejętności pływackie ogrzewany promieniami letniego słońca. W 2015 roku rozpoczęła się jednak przebudowa obiektu, czego efektem jest otwarta w 2017 roku pływalnia letnia Orbita z trzema basenami. Mieszkańcy Wrocławia oraz przyjezdni miłośnicy spędzania czasu w wodzie mogą od tamtej pory korzystać z basenu sportowego o długości 50 metrów, rekreacyjnego oraz basenu ze zjeżdżalniami. Dla dzieci przygotowano brodzik o głębokości 40 centymetrów.

5. Aquapark Wrocław

Aquapark Wrocław powstał w 2008 roku i jest centrum rekreacyjnym o znacznie większej od wymienionych wcześniej kąpielisk powierzchni. W tym całorocznym obiekcie stworzono przestrzeń do zabawy i relaksu, dzięki czemu każdy odnajdzie tu doskonałe warunki do aktywnego uprawiania sportu oraz komfortowego wypoczynku. W tym kąpielisku pogoda i dobre warunki do pływania panują przez cały rok, dlatego bez względu na termin swojego wyjazdu pamiętaj o zabraniu stroju kąpielowego.

Atrakcje dostępne w obiekcie obejmują m.in.: baseny pływackie i rekreacyjne, baseny zewnętrzne połączone z rozległym ogrodem, 8 zjeżdżalni, leniwą rzekę, basen z falami, a także miejsca prozdrowotne, takie jak Halodarium (pomieszczenie z mgiełką solną) i Tepidarium (sauny do terapii ciepłem). Liczba udogodnień nie pozwoli nam się tu nudzić, dlatego warto zarezerwować dodatkowy czas na wizytę w tym miejscu.

 

Podczas pobytu we Wrocławiu warto rozważyć wizytę na jednym z lokalnym kąpielisk, gdyż jest to nie tylko ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu w mieście, ale również poznania tego miejsca z perspektywy mieszkańca. Jeśli zaciekawił Cię przewodnik po najlepszych kąpieliskach we Wrocławiu, nie zwlekaj z zarezerwowaniem noclegu w tym mieście. Sprawdź dostępne hotele Wrocław.

Redakcja

structum.com.pl

Zobacz również