Czym tak naprawdę jest uzależnienie?

Jeśli podamy definicję uzależnienia za słownikiem PWN będziemy mogli dowiedzieć się, że jest to zaburzenie zdrowia, problem psychologiczny, psychiczny fizyczny związany z pojawianiem się zależności od środka chemicznego, co przejawia się w przymusowym przyjmowaniu konkretnej substancji stale bądź też okresowo, by uzyskać konkretny efekt działania bądź też by uniknąć objawów związanych z brakiem takiej substancji. W pierwszej część i definicji pojawia się określenie, że jest to forma zaburzenia, dlatego można potraktować to jako pewną nieprawidłowość czy odchylenie od normy. Pojawia się więc pytanie jak określać normę. Powszechnie mówi się tutaj o tym, że jest to określona ogólnie zasada, standard mówiący o formie zachowania. Jakie są opinie specjalistów z terapieodwykowe.pl?

Czym będzie zależność i przymus?

Kolejna sprawa to pojawienie się zależności to przede wszystkim kwestia, która kojaryz się nam z podległością wobec jakiegoś aspektu. W tym przypadku jak dalej podaje definicja chodzi o środek psychoaktywny, a więc element, który będzie wywierał wpływ na psychikę. Ostatnie istotne słowo to przymus, pod którym kryć się będzie naciska bądź jakaś presja. Ogólnie można określić uzależnienie jako sytuację, w której następuje nadmierna dominacja substancji, czynności, zachowania w ramach życia człowieka. W takim kontekście powinno się zadać pytanie czy taka definicja jest pełna i rzeczywiście będzie całkowicie ten problem wyczerpywać? 

źródło uzależnienia

Co może stać się źródłem uzależnienia?

Trzeba powiedzieć, że w otoczeniu człowieka jest wiele różnych aspektów, które mogą stać się źródłem uzależnienia. Wśród nich wymienić można między innymi pracę, jedzenie, zakupy, seks, gry, komputer, internet.nie będzie więc tak, że uzależnienia to wyłącznie jakieś środki o działaniu psychoaktywnym. Jeśli więc tak szeroko będziemy ten temat traktować zrozumiemy, że tak naprawdę każdy człowieka na ziemi będzie narażony na jakieś uzależnienie. Szacuje się możliwość pojawienia się uzależnienia u człowieka nawet na15%. 

Kiedy można powiedzieć, że pojawia się problem?

Założenie jest takie, że o uzależnieniu będzie można mówić w momencie, gdy jakiś aspekt będzie w życiu człowieka dominował i zacznie wywierać negatywny wpływ na inne sfery życia. Jeśli chcemy na tą kwestię zwrócić uwagę powinniśmy pamiętać, że od strony naukowej uzależnienie będzie wymagać diagnozy, która oparta zostanie o określone objawy wypisane w dokumentach Światowej Organizacji Zdrowia, która przygotowuje Międzynarodową klasyfikację chorób i problemów zdrowotnych.

Zachowanie u osób uzależnionych może być różne. Niestety panuje przekonanie, żę osoba uzależniona to brudny, bezdomny mężczyzna z butelką taniego wina, który stracił dom, pracę, rodzinę. Jednak nie zawsze tak to właśnie wygląda i uzależnienie może mieć specyficzny charakter. Czynniki, które o tym świadczą będą zróżnicowane w zależności od tego o jakie uzależnienie będzie chodziło. Dlatego do określenia uzależnienia bardzo ważna będzie między innymi stosowna obserwacja człowieka, który będzie jakieś symptomy uzależnień wykazywał.

Zobacz więcej: pracuj-pomimo.pl

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również