Jak się ubrać do biegania?

Bieganie to dziś niezwykle popularna aktywność fizyczna. Jedni postanawiają biegać, aby wzmocnić organizm, inni po to, aby zrzucić zbędne kilogramy. Z całą pewnością każdy powód jest dobry, aby więcej się ruszać, a co za tym idzie pozytywnie wpływać na zdrowie. Aby biegać komfortowo, konieczny staje się zakup odpowiedniego wyposażenia. Dobre buty do biegania to podstawa, żeby móc w pełni cieszyć się sportem. Jednak biegacze mają do dyspozycji także wiele innych akcesoriów. Co warto posiadać, jeśli trenuje się bieganie?

Miłośnicy biegania z całą pewnością wymienią setki powodów, dla których bieganie to najlepsza forma aktywności fizycznej. Bez wątpienia jest to ruch niezwykle naturalny, a korzyści z niego płynące doceniane są na całym świecie. Według specjalistów bieganie chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, np. przed cukrzycą, depresją czy chorobami serca, wzmacnia system immunologiczny i polepsza stan skóry. Bieganie także wysmukla sylwetkę i kształtuje mięśnie. Jakie wyposażenie powinien posiadać każdy biegacz?

Buty do biegania

Odpowiednie buty do biegania to konieczność dla osób uprawiających ten sport. To właśnie one chronią stopę przed urazami i kontuzjami. Ponadto dobre buty do biegania powinny gwarantować sprawną wentylację, być wygodne i posiadać system amortyzujący. Uważa się także, że dobre buty będą doskonałym wsparciem dla początkujących biegaczy, bowiem zminimalizują ból wynikający z braku wprawy w bieganiu czy nie do końca jeszcze poprawnej techniki biegu. Dlatego już od samego początku treningu warto zaopatrzyć się w porządne buty do biegania, bowiem kiepskie modele mogą jedynie zniechęcić do uprawiania tego ciekawego sportu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze butów sportowych dla biegaczy?

a)Rodzaj podbicia – może być wysokie, normalne lub niskie. Aby określić swoje podbicie, warto wykonać prosty test wody. Najpierw zanurza się stopę w wodzie, a następnie wykonuje odcisk na gładkiej powierzchni. Podbicie jest wysokie, jeśli odbicie jest szerokie. Ledwo widoczne odbicie sugeruje niskie podbicie. Pomiędzy nimi znajduje się podbicie normalne, występujące najczęściej.

b)Budowa stopy – to także ważna kwestia przy doborze butów do biegania. Najczęstszym typem budowy stopy jest pronator i wówczas podczas chodzenia obciążana jest wewnętrzna krawędź stopy. W przypadku supinatorów obciążana jest bardziej zewnętrzna krawędź. Niektóre osoby mają budowę neutralną, kiedy to ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie. 

Strój do biegania

Buty do biegania to nie wszystko. Każdy biegacz powinien też posiadać właściwy strój sportowy, który zapewnia swobodę ruchów. Początkujący amatorzy biegania najczęściej decydują się na zwykły dres, jednak warto zainwestować w nieco bardziej profesjonalny ubiór, który zwiększy wygodę treningu. Najlepiej wybierać produkty termoaktywne, oddychające, które będą odprowadzały pot. Panie nie powinny zapominać o odpowiednim biustonoszu sportowym. Na chłodniejsze dni dobrze jest posiadać kurtkę typu softshell, która doskonale chroni przed wiatrem, a jeśli jest ocieplana – także przed zimnem.

Maska do biegania

Wśród dostępnych gadżetów dla biegaczy znaleźć można specjalne maski treningowe. Do czego służy tego typu sprzęt? Maska do biegania ma przede wszystkim zwiększyć pojemność płuc i progów anaerobowych. Według producentów ma także ogólnie wpłynąć na polepszenie wytrzymałości organizmu. Jest to jednak produkt dla osób zaawansowanych w treningach, nie dla początkujących. Ich użycie wymaga cierpliwości, ale z całą pewnością jest to produkt, który pomaga uzyskiwać lepsze wyniki sportowe.

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również