Jak wybrać materac do sypialni?

Snu masz dużo, ale i tak budzisz się zmęczony i obolały? Przyczyna może tkwić w nieodpowiednim materacu.

Dlaczego jakość materaca jest tak ważna?

Nie wszyscy wiedzą, ale źle dobrany materac może przyczyniać się do bezsenności, wywoływać bóle kręgosłupa, drętwienie karku, pogarszając tym samym ogólne samopoczucie. Niewłaściwa pozycja podczas snu może mieć wpływ na całe Twoje podejście do życia w ciągu dnia. Gdy natomiast wyśpisz się należycie, a Twój organizm przez noc wypocznie, zregeneruje się, rano wstaniesz w dobrym humorze, gotowy do stawienia czoła kolejnym wyzwaniom.

Istotną kwestią jest również fakt, że podczas snu nasze ciało się poci. Uwalniamy nawet kilkaset mililitrów potu w ciągu jednej nocy. Dlatego właśnie materac, powinien zapewniać odpowiedni przepływ powietrza i chronić Cię przed rozwojem bakterii i drobnoustrojów, które mogą negatywnie wpływać na Twoje zdrowie.

Poziom twardości materaca

Słyszałeś, że są twarde, średnie i miękkie, ale nie wiesz który z nich będzie dla Ciebie odpowiedni, który zdrowszy? Tak naprawdę podstawowym kryterium powinny być tu Twoje wymiary. Zakłada się, że osoby ważące poniżej 80 kg mogą wybrać miękki model, do 100 kg twardy, natomiast powyżej 100 kg masy ciała, należy wybrać materac bardzo twardy. Wiele jednak może zależeć jeszcze od wzrostu. Inaczej będzie się rozkładała masa przy wzroście 150 cm, a inaczej przy 190 cm. Jeśli te liczby nieco Cię przerażają, wybierz materac o zmiennym stopniu twardości. Te z górnej półki posiadają 7 stref podparcia: na głowę, barki, lędźwiowy odcinek kręgosłupa, miednicę, uda, łydki i stopy.

Problem pojawia się wówczas, gdy trzeba kupić materac dla dwojga, a każde z Was ma odmienne preferencje i 50-kilogramową różnicę wagi. Co w takiej sytuacji? Możecie kupić dwa mniejsze materace. Odpadnie od razu problem wybudzania się, bo druga osoba zmienia pozycję. Drugą opcją, znacznie wygodniejszą, by nikt nie musiał poświęcać swojej wygody, są dostępne już na rynku materace o różnym poziomie twardości na każdej z połówek. Dwa różne materace w jednym pokrowcu to niesamowita wygoda i zdrowy sen dla dwojga.

Jaki rodzaj wypełnienia wybrać?

Słyszałeś o materacach piankowych, lateksowych, kokosowych, sprężynowych, kieszeniowych i zupełnie nie wiesz o co chodzi? Czym się kierować dokonując wyboru? Zwykłe piankowe materace niestety nie są trwałe, pianka bardzo szybko się odkształca. Znacznie lepsza będzie tzw. memory foam, która dostosowuje się do nacisku ciała oddziałując na nie z odpowiednią siłą, a następnie wraca do swojej pierwotnej formy. Lateks jest niezwykle trwałym, hipoalergicznym materiałem, którego utrzymanie w higienicznym stanie jest stosunkowo proste. Materace sprężynowe od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Z biegiem czasu jednak powstają coraz to nowsze, ulepszone ich wersje. Poleca się materace kieszeniowe, w których każda sprężyna zamknięta jest w osobnej kieszonce. Pozwala to na ich niezależną pracę i właściwe dopasowanie się do kształtu ciała oraz stopnia nacisku. Twarde materace sprężynowe wyposażone są w warstwę kokosową, która będzie dobrze podpierać ciało i długo nie zmieni swojego wyglądu. Sprawdź szeroką ofertę na https://allegro.pl.

Wybierając materac zwróć również uwagę na to, by posiadał on właściwości antygrzybicze, antybakteryjne i zapewniał odpowiednią cyrkulację powietrza. Dużą zaletą jest możliwość zdjęcia z materaca pokrowca, bowiem znacznie ułatwia to jego czyszczenie.

Redakcja

structum.com.pl

Zobacz również