Jakie wady wzroku można korygować soczewkami?

Termin „wady wzroku” jest używany na określenie zaburzeń widzenia wynikających z wystąpienia wady refrakcji. Ich pojawienie się warunkują czynniki genetyczne i środowiskowe. Człowiek odczuwa ten stan jako złe lub niewyraźne widzenie. Wady refrakcji, nazywane też niemiarowością oka, można dziś na szczęście z powodzeniem korygować. Do standardowych metod korekcji należy noszenie okularów albo soczewek. Nowoczesne szkła kontaktowe dają użytkownikom praktycznie nieograniczone możliwości, dlatego decyduje się na nie coraz więcej osób. Właściwie dobrane soczewki są niemal niewyczuwalne podczas noszenia, zapewniają bardzo dobre widzenie oraz prawidłową ruchomość gałki ocznej. W najnowszym artykule wyjaśniamy, jakie konkretnie wady refrakcji oka można wyrównywać za pomocą szkieł kontaktowych.

Krótkowzroczność i nadwzroczność

Krótkowzroczność (miopia) i nadwzroczność (hyperopia) to jedne z najczęściej występujących wad wzroku na świecie. Pojawiają się wtedy, gdy w układzie optycznym nieprawidłowo załamuje się światło. Właściwie zbudowany i funkcjonujący układ wzrokowy to precyzyjny mechanizm, obejmujący sobą rogówkę, soczewkę, ciecz wodnistą i ciało szkliste. Wpadające do oka promienie świetlne przechodzą kolejno przez każdy z tych elementów, ulegają dwukrotnemu załamaniu, a następnie spotykają się dokładnie na siatkówce, gdzie powstaje obraz, który jest przekazywany dalej poprzez nerw wzrokowy do mózgu. W przypadku miopii obraz powstaje nie na siatkówce, a przed nią. Z kolei gdy światło ogniskuje się za siatkówką, mamy do czynienia z hyperopią. Zarówno krótkowzroczność, jak i nadwzroczność to bardzo powszechne wady refrakcyjne. Do korekcji tych zaburzeń stosuje się soczewki sferyczne, przeznaczone odpowiednio do miopii (szkła o mocach ujemnych) lub hyperopii (soczewki dodatnie). Kształt takich szkieł został oparty na wycinku kuli (sferze), gdzie najlepszą koncentrację wiązki światła uzyskujemy w centrum soczewki.

Astygmatyzm

Inną powszechnie występującą wadą refrakcji jest astygmatyzm (niezborność). Objawem charakterystycznym dla tej przypadłości jest nieostre i niewyraźne widzenie na każdą odległość. Przyczyną niezborności najczęściej jest rozciągnięcie i deformacja rogówki lub soczewki oka, co powoduje powstanie wady wzroku polegającej na braku zogniskowania wiązki światła w jednym punkcie. Astygmatyzm oka często jest powiązany z miopią bądź hyperopią. W korekcji niezborności stosuje się soczewki toryczne (http://www.swiatsoczewek.com/soczewki-toryczne). Takie szkła mają odmienną budowę od modeli sferycznych. Różnią się tym, że soczewka nie jest wycinkiem kuli, lecz przypomina figurę geometryczną – torus. Pozwala to na różne załamanie światła w przekroju poziomym i pionowym. Ponieważ soczewki toryczne różnią się grubością w różnych miejscach, muszą być noszone zawsze w odpowiedniej pozycji. Osobom mającym problem z utrzymaniem wilgotności na powierzchni oka zalecane są modele wykonane z materiałów hydrożelowych i silikonowo-hydrożelowych, np. Johnson & Johnson. Soczewki tej marki należą do najczęściej wybieranych produktów optycznych na całym świecie. Szkła Johnson & Johnson są bardzo wygodne i dostosowane do potrzeb różnych oczu, również tych wyjątkowo wrażliwych. Wysoki poziom uwodnienia sprawia, że każdego dnia możesz cieszyć się ze świeżości i doskonałej widoczności bez obaw o podrażnienia i problem piekących, suchych oczu.

Starczowzroczność

Wadą wzroku, która dotyka ludzi dojrzałych, jest starczowzroczność (prezbiopia). Występuje ona u większości osób po czterdziestce i polega na stopniowej utracie ostrości widzenia obiektów znajdujących się w bliskiej odległości. Należy zaznaczyć, że prezbiopia nie jest chorobą, a naturalnym zjawiskiem fizjologicznym związanym z procesem starzenia. Im jesteśmy starsi, tym mięśnie odpowiadające za akomodację (nastawność) oka ulegają osłabieniu. Sprawia to, że nasze oczy nie „łapią” ostrości na przedmiocie czy tekście, umieszczonym blisko nas. Jednak starczowzroczność można korygować za pomocą odpowiednio dobranych okularów lub soczewek. W korygowaniu prezbiopii najlepiej sprawdzą się szkła kontaktowe progresywne (multifokalne). Ich budowa jest bardzo dobrze przemyślana. Soczewki multifokalne są zbudowane w taki sposób, że w górnej ich części znajduje się obszar do dali, a w dolnej – moc do bliży. Można powiedzieć, że szkła progresywne to prawdziwa rewolucja w optyce. Ponieważ każda strefa odpowiada innemu widzeniu, nie potrzebujemy dodatkowych okularów np. do czytania.

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również