Mosty protetyczne i ich specyfika

Most kompozytowy to uzupełnienie protetyczne, które spotyka się z coraz większym zainteresowaniem tak ze strony lekarzy, jak i samych pacjentów. Coraz powszechniej mówi się o nim jako o alternatywie dla protez w ich tradycyjnej odsłonie . Most kompozytowy przyciąga uwagę ze względu na swoją trwałość i estetykę, nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że jego naprawa nie jest procesem skomplikowanym. To rozwiązanie na tyle interesujące, że warto przyjrzeć się mu bliżej.

Czym jest most protetyczny?

Most protetyczny to rozwiązanie, które doskonale radzi sobie z uzupełnianiem braków począwszy od jednego aż do kilku zębów. Takie braki są przedmiotem szczególnej troski. Nie tylko prezentują się nieestetycznie, ale również mogą prowadzić do przesuwania się zębów w kierunku wolnych przestrzeni, co prowadzi do zaburzenia zgryzu. To także przyczyna częstych chorób dziąseł, a nawet chorób stawu skroniowo-żuchwowego. Celem nadrzędnym mostu dentystycznego jest doprowadzenie do odtworzenia brakujących zębów. W tym celu można wykorzystać z powodzeniem zęby własne pacjenta. Te, które są przeznaczone pod most określane są jako zęby filarowe i właśnie na nich opierają się zespolone z przęsłem korony protetyczne. Mosty składają się z przęsła i filarów i mają charakter uzupełnień stałych. Już po ich zainstalowaniu przez stomatologa pacjent nie jest w stanie samodzielnie ich wyjąć. Obecnie największą popularnością cieszą się mosty porcelanowe.

Mosty protetyczne są zamontowane w stały sposób w jamie ustnej po to, aby skutecznie uzupełniać braki w uzębieniu. Przęsła są w stanie skutecznie odtwarzać przy tym nie tylko kształt zębów utraconych przez pacjenta, ale także charakterystyczne dla nich funkcje. Filarami przeważnie są żywe zęby po ich odpowiednim opracowaniu, choć można zdecydować się również na zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych albo implantów. Mosty mogą być pełnoporcelanowe, dużą popularnością cieszą się jednak również te z nich, które wykonano w technice porcelany na metalu. Oczywiście, można je założyć jedynie wtedy, gdy filary są nie tylko odpowiednio mocne, ale i zdrowie, nie ma więc mowy o opieraniu mostów o zęby ze zmianami patologicznymi.

Protetyka stomatologiczna i jej perspektywy

Protetyka stomatologiczna to szansa na estetyczny wygląd nawet pomimo braku naturalnego zęba, czy też zębów. Postępy, jakie odnotowuje stomatologia estetyczna sprawiają, że niepełny uśmiech jest w stanie wyleczyć nas z kompleksów. Nauka ta odpowiada za odtworzenie zniszczonej części zęba, czy też zębów, a jednocześnie zapobiega ograniczeniu funkcji jamy ustnej takich jak żucie i mowa. Prowadzi też do poprawy estetyki. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta możemy mówić zarówno o protezach stałych, jak i o ich ruchomych odpowiednikach. Protezy stałe przeważnie umieszcza się na zębach pacjenta z wykorzystaniem cementów i zaliczamy do nich wkłady koronowe, korony oraz mosty protetyczne. Z kolei protezy ruchome są uzupełnieniami wyjmowanymi z jamy ustnej przez pacjenta. To choćby protezy szkieletowe i nakładane.

https://cdcstomatologia.pl/protetyka/korony-zebowe-i-mosty-protetyczne

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również