Na ratunek stopom, czyli co to jest refleksologia

Kiedy stopy zaczynają boleć, poruszanie się jest utrudnione i nieprzyjemne. Ta stosunkowo mała część naszego ciała stanowi przecież jego podstawę, nie można więc spychać jej na dalszy plan. Zgodnie z założeniami refleksologii, podczas masażu stóp poprawie ulega funkcjonowanie ludzkiego organizmu, ponieważ to właśnie w stopach znajdują się receptory wielu organów wewnętrznych. Profesjonalnie przeprowadzony masaż stóp nie tylko pomoże się odprężyć, ale może też ułatwić diagnozę problemu zdrowotnego, z jakim boryka się organizm.

Na czym polega refleksologia?

Refleksologia to terapia uznawana za pseudonaukę lub też gałąź medycyny alternatywnej, ponieważ jej działanie i skuteczność nie zostały uzasadnione i udowodnione przez naukowców. Zabieg taki nie stanowi jednak zagrożenia, jeśli wykonuje go osoba profesjonalnie zajmująca się takimi masażami i do tego celu przeszkolona oraz legitymująca się certyfikatem Polskiego Instytutu Refleksologii. Pomysłodawcy refleksologii założyli, iż organizm ludzki podzielony jest na kilka obszarów energetycznych, położonych w ciele pionowo od głowy aż do stóp, w których znajdują się receptory połączone z konkretnymi organami ciała. Stymulacja poszczególnych receptorów, których według naukowców znajduje się tam aż ok. 7200, pobudza organizm do jego samoleczenia. Mówi się, że masaż ten pomaga zwalczyć ból głowy i wiele innych dolegliwości.

Działanie lecznicze masażu

Ten rodzaj masażu, zbliżony w niektórych założeniach do akupunktury, ma na celu odblokowanie kanałów energetycznych ciała i zaprzestanie rozwoju wszelkich chorób. Umiejętnie przeprowadzony zabieg refleksologii oprócz efektów, które przyniósłby każdy inny rodzaj masażu, wpływa także niezwykle korzystnie na pracę poszczególnych organów ludzkiego organizmu. Oprócz rozluźnienia i redukcji stresu czy poprawy samopoczucia, wprawny masażysta może zniwelować ból kręgosłupa, nerwu kulszowego, ale i barków czy szyi. Co może wydać się zaskakujące, naciskanie na odpowiednie receptory może przynieść ulgę w dolegliwościach hormonalnych, gdyż to właśnie w stopach znajdują się receptory szyszynki, przysadki mózgowej czy tarczycy i wielu innych gruczołów. Należy jednak pamiętać, iż nawet najlepiej wykwalifikowany refleksolog nie jest lekarzem, dlatego mając podejrzenia co do określonych dolegliwości, należy mimo wszystko udać się do specjalisty, aby sprawdzić swoje przypuszczenia i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Kto przeprowadza zabieg?

Zezwolenie na przeprowadzanie zabiegów tego typu posiadają jedynie certyfikowani terapeuci, którzy mają za sobą trzyetapowe szkolenie, podczas którego zgłębiali anatomię człowieka oraz techniki masażu, a na koniec zdali egzamin podsumowujący kurs. Zapamiętanie rozmieszczenia receptorów w ciele człowieka nie jest procesem prostym, jest jednak konieczne do prawidłowego przeprowadzenia masażu. Jeden zabieg obejmuje kompletny masaż obydwu stóp, czyli masaż rozgrzewający, stymulację wszystkich receptorów, a także masaż rozluźniający.

Przeciwwskazania

Refleksologia nie powinna być stosowana w przypadku grzybicy stóp, otwartych ran, owrzodzeń, chorób kardiologicznych, niewydolności oddechowej oraz w czasie pierwszego trymestru ciąży. Przestrzeganie tych przeciwwskazań oraz rozsądny wybór masażysty pozwoli uniknąć wystąpienia działań niepożądanych po takim zabiegu, a także sprawi, że będzie to przyjemne i bezpieczne przeżycie.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również