Profilowanie genomowe szansą na skuteczne leczenie nowotworu
Profilowanie genomowe stanowi rewolucję we współczesnej onkologii. Jeszcze kilkanaście lat temu leczenie niektórych zmian było całkowicie niemożliwe, a dziś celowane immunoterapie oddziałują na konkretne zmiany genomowe - mutacje. Okazuje się, że zmiany w obrębie tego samego narządu nie zawsze mają tę samą przyczynę.
Profilowanie genomowe otworzyło nowe możliwości w terapii nowotworów. Specjaliści dokonują wyboru leków, biorąc pod uwagę konkretną mutację łańcucha DNA, a nie tylko miejsce, w którym zdiagnozowano zmiany nowotworowe.
Sekwencjonowanie nowej generacji
Profilowanie genomowe rozwijane jest już od kilku lat. Dostępne techniki badawcze, ale też posiadana wiedza, umożliwiały poszukiwania pojedynczej mutacji. Obecnie bada się całe ich sekwencje. Wiele genów badanych jest jednocześnie, aby odnaleźć wszystkie mutacje, jakie się pojawiły w łańcuchu. W ten sposób wyodrębnione zostają najskuteczniejsze metody leczenia.
Stworzenie profilu nowotworu daje możliwość wyodrębnienia potencjalnie najskuteczniejszych, przy danej mutacji, możliwych do wdrożenia terapii. Ponieważ każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, obszerny raport trafia również do ciągle aktualizowanej bazy danych. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że mutacje będą się powtarzać. Jeśli zastosowanie konkretnego leku okaże się skuteczne, jest duża szansa, że u osób z tymi samymi zmianami na poziomie DNA, sukces uda się powtórzyć. Dzięki współpracy pacjenta, lekarza prowadzącego leczenie i zespołu badawczego możliwe staje się tworzenie nowych leków immunoterapeutycznych.
Czym jest immunoterapia?
Immunoterapia to kolejny innowacyjny kierunek w walce z nowotworem. Oznacza możliwość opracowania leków nowego typu, których działanie nie tylko jest bezpośrednio skierowane w raka, ale działa pośrednio, wspomagając funkcjonowanie układu immunologicznego. W zdrowym organizmie do pewnego etapu radzi on sobie z nieprawidłowo funkcjonującymi komórkami. Zdarza się jednak, że niektóre białka zostają rozpoznane jako antygeny i zaczyna się wewnętrzna walka. Leki immunologiczne mogą wpływać na funkcjonowanie całego układu immunologicznego, ale aby robiły to prawidłowo ważna jest wspomniana analiza pełnej sekwencji zmian genomu. Być może w przyszłości wytwarzane będą konkretne szczepionki dla konkretnych przypadków zachorowań.
Dodatkowo obecnie pacjenci mają większe szanse na innowacyjne terapie, które znajdują się jeszcze w trakcie badań. Leki mają nie tylko przedłużać życie, ale również poprawiać jego jakość.
Działanie zespołu w walce z rakiem
Sam lekarz prowadzący leczenie, często nie jest w stanie sobie poradzić z rozwijającym się rakiem. Jego możliwości diagnostyki i zastosowania dostępnych terapii szybko się kończą. Najnowsze osiągnięcia medyczne to wynik współdziałania farmacji, biotechnologii i informatyki. W Polsce również mieści się Globalne Centrum Rozwiązań IT Roche, twórcy testu Foundation One, które wspiera pozostałych pracowników, rozlokowanych w wielu centrach na świecie.
Zobacz również
-
29 sierpnia 2018
Dieta pudełkowa w Gdańsku - 7 niezwykle istotnych...
29 sierpnia 2018Wlew na kaca: Co zawiera kroplówka na kaca i jak...
29 sierpnia 2018RTG zębów w Krakowie — to musisz wiedzieć
29 sierpnia 2018Pierścionki zaręczynowe w Krakowie — gdzie kupić?
Popularne
-
21sty
-
2mar
-
11mar
-
8sie
Komentarze (0)