Szczoteczki rotacyjne i soniczne

To, że szczoteczka powinna zostać wybrana tak samo uważnie jak pasta, powinien wiedzieć każdy z nas. Podstawą jest tu jakość włosia, jego twardość i gęstość oraz wielkość główki. Kolejnym krokiem jest wybór pomiędzy szczoteczką elektryczną (rotacyjną/rotacyjno-pulsacyjną) a soniczną. To, że obie przewyższają szczoteczkę manualną, nie jest żadną tajemnicą ani zaskoczeniem. Pozostaje jednak pytanie – która z tych szczoteczek jest lepsza? Czym się od siebie różnią? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelakie wątpliwości dotyczące tego tematu.

Szczoteczka soniczna

Szczoteczka ta wykonuje ruchy wymiatające, poprzez bardzo szybkie wibrowanie jej włosia. Jest ona bardzo prosta w obsłudze, ponieważ nasz wkład w szczotkowanie ogranicza się jedynie do przesuwania główki wzdłuż linii zębów. Wytwarzane podczas wibracji fale dźwiękowe zabijają bakterie. Dodatkowo, wibracje wytwarzają też specjalne bąbelki o mikroskopijnych rozmiarach. W ich skład wchodzi nasza ślina, pasta oraz woda, którą przepłukaliśmy włosie przed rozpoczęciem szczotkowania. Bąbelki przenikają do przestrzeni międzyzębowych oraz szkliwa, gwarantując nam najbardziej efektywne szczotkowanie zębów, jakie oferuje współczesna technologia. Wadą szczoteczek sonicznych jest jednak ich wysoka cena – najtańsze, proste modele kosztują od 200 złotych wzwyż.

Szczoteczka rotacyjna/rotacyjno-pulsacyjna

Jest to tańsza opcja, w dalszym ciągu charakteryzująca się wysoką jakością szczotkowania. Szczoteczka rotacyjna nie wytwarza mikrobąbelków, przez co oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych wymaga od nas nitkowania, zakupu irygatora lub główki przeznaczonej do tego celu. Pomijając tą drobną wadę, szczoteczka rotacyjna pozostaje gwarancją schludnych, białych zębów. Zwłaszcza, jeśli nabędziemy nieco droższy wariant, jakim jest szczoteczka rotacyjno-pulsacyjna. Pozwala ona na lepsze dociśnięcie włosia do szkliwa, usuwając przy tym osad ze znacznie większą skutecznością.

Osiągi szczoteczek

Wiemy już, czym charakteryzują się te dwa typy szczoteczek. Pozostaje więc kwestia ich szybkości. Jak zapewne się już domyślamy, szczoteczka soniczna jest zauważalnie szybsza, wykonując kilkadziesiąt tysięcy ruchów pulsacyjnych na minutę. Warto tu też odnotować, że są to ruchy wymiatające, uznawane przez dentystów za najlepszy możliwy sposób szczotkowania. Urządzenia rotacyjne wykonują zaledwie 7-8 tysięcy ruchów obrotowych, zaś wariant rotacyjno-pulsacyjny dodaje do tego dodatkowe 40 tysięcy wibracji. Same ruchy obrotowe nie są tak skuteczne jak wymiatające, lecz biorąc pod uwagę niższą cenę szczoteczek rotacyjnych, jest to w pełni zrozumiałe. Nie zapominajmy jednak, że szczoteczka rotacyjna nie jest szczególnie gorsza od sonicznej i w dalszym ciągu może znacznie poprawić stan naszego uzębienia.

Największy wybór szczoteczek elektrycznych znajdziesz na Denthelp.plhttps://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne

 

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również