Wynik beta HCG - jak go odczytać?

Beta hCG to nazwa hormonu produkowanego przede wszystkim w ciąży i odpowiadającego za kontrolowanie jej rozwoju. Zaburzenia w jego wydzielaniu mogą prowadzić do szeregu powikłań i nieprawidłowości w czasie trwania ciąży. Beta hCG to także tak zwany marker nowotworowy świadczący o obecności niektórych guzów. Funkcję taką pełni zresztą nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn. Jak zatem odczytywać wynik badania hCG?

Beta hCG, to hormon, którego stężenie jest szczególnie duże w pierwszym trymestrze ciąży. Szacuje się, że jego stężenie w osoczu krwi podwaja się w okresie wynoszącym od 48 do 72 godzin. Z najwyższym poziomem hCG mamy do czynienia między jedenastym oraz trzynastym tygodniem ciąży. W kolejnych obserwowany jest spadek jego produkcji, aż do końca ciąży poziom tego hormonu jest jednak przez cały czas dość wysoki. Jeśli przyrost hormonu hCG jest prawidłowy, można zakładać, że prawidłowy jest również rozwój ciąży.

Nie wolno jednak zapominać, że ciąża to nie jedyny moment, w którym w kobiecym organizmie hormon hCG wykazuje się aktywnością. Mamy z nią także do czynienia u tych pacjentek, które zmagają się ze schorzeniami trofoblastu. Badanie pozwalające na określenie jego poziomu może być skutecznym sposobem między innymi na wykrywanie tak zwanych chromosomowych wad płodu. Beta hCG to także hormon, który uczestniczy zarówno w powstawaniu, jak i wzroście wielu guzów o zróżnicowanym pochodzeniu.

Kiedy możemy mówić o wskazaniach do badania ?

Badanie beta hCG jest wykonywane przede wszystkim po to, aby potwierdzić lub wykluczyć zajście w ciążę. W takim wypadku wykonuje się badanie krwi, choć hormon ten jest wykrywany także podczas wykonywania testu ciążowego. Tu warto podkreślić, że test ciążowy wykonywany przed terminem spodziewanej miesiączki nie ma większego sensu tak samo, jak nie ma co na nim polegać, gdy zostanie on wykonany kilka dni po niezabezpieczonym stosunku. W takim przypadku wynik nie jest wiarygodny. Jeśli chcemy zrobić badanie po to, aby ustalić prawdopodobieństwo ciąży, najlepiej zdecydować się na nie już po terminie spodziewanej miesiączki. Oczywiście, test krwi jest w tym kontekście zdecydowanie bardziej skuteczny niż tak zwany test płytkowy z moczu. Jeśli wykona się go w siódmym dniu po zapłodnieniu, czułość zbliża się do stu procent. Badanie poziomu hormonu beta hCG przyda się także, jeśli konieczne będzie upewnienie się, że sam rozwój ciąży jest prawidłowy.

Badanie hCG w innych okolicznościach

Lekarze zalecają badanie stężenia beta hCG także wtedy, gdy chcą upewnić się, że mają do czynienia z chorobami trofoblastu. Pozwala ono także na różnicowanie łagodnych oraz złośliwych nowotworów trofoblastu takich, jak choćby rak kosmówki. Co warte podkreślenia, obecność tego hormonu nie musi wcale świadczyć jedynie o nowotworach trofoblastu. Mamy z nią do czynienia także u pacjentów, którzy zmagają się z nowotworem płuc, jelita, pęcherza moczowego, jąder, macicy oraz z nowotworami jajników. W ciąży zleca się takie badanie także po to, aby wykluczyć zespół Downa i zespół Edwardsa u płodu.

Sprawdź jak odczytać wynik Beta hCG: https://www.forumginekologiczne.pl/forum/jak-odczytac-wynik-beta-hcg/watek/531490/7.html

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również