Jak zostać sprzedawcą i rozwijać karierę?

Zawód sprzedawcy może być bardzo satysfakcjonujący i rentowny. Niektórzy traktują rozwój w tej branży jako osobiste hobby - chcą sprzedawać coraz lepiej i coraz skuteczniej. Istnieje wiele sposobów na to, by zostać sprzedawcą, a następnie rozwinąć się w tym zawodzie. Czy każdy może je wykorzystać? Czy zawód sprzedawcy jest opcją dla każdego, czy jednak trzeba mieć w nim wyjątkowe predyspozycje?

Sprzedawca - zawód dla każdego?

Zawód sprzedawcy wymaga jak najlepszego prezentowania oferowanych produktów i wykorzystywania dobrych okazji. Sprzedawca to nie tylko osoba, która przekazuje towar i odbiera płatność za niego. Aby sprzedać korzystnie, trzeba nawiązywać interakcje w odpowiedni sposób. I to właśnie jest pierwsza cecha, jaką powinna posiadać osoba chcąca zostać sprzedawcą - komunikatywność na wysokim poziomie. Niestety, osoby nieśmiałe, nielubiące kontaktów z innymi  imające trudności w nawiązywaniu rozmowy raczej się tutaj nie odnajdą.

Sprzedawca musi też być cierpliwy i wyrozumiały, a także dobrze radzić sobie ze stresem, odpowiednio reagując nawet pod presją. W karierze trafią mu się nie tylko mili, niewymagający klienci, uprzejmi i otwarci na współpracę. Będzie miał do czynienia z szerokim przekrojem osób, o rozmaitych zachowaniach i sposobie bycia. Dlatego sprzedawca nie powinien pozwalać się wyprowadzić z równowagi ani zbić z tropu. Musi za to znać praktyczne techniki sprzedaży i umieć negocjować.

Pierwsze kroki - jak zostać sprzedawcą?

Wymienione powyżej cechy predysponujące do zawodu sprzedawcy są w pewnym zakresie wrodzone, ale trzeb je też w sobie wyrabiać. Warto zapoznać się z prostą, podstawową literaturą branżową, która wprowadza w techniki sprzedawania i prowadzenia rozmowy, która ma być zwieńczona transakcją. Nie brakuje kursów i warsztatów, które pomagają podszkolić umiejętności sprzedażowe. Nie brakuje darmowych materiałów dostępnych dla każdego w internecie - trzeba tylko po nie sięgnąć i poświęcić czas na zapoznanie się z nimi.

Warto też na początku kariery zdobyć trochę doświadczeń w bezpośredniej pracy z klientem, choćby podejmując dorywcze prace na jarmarkach czy stoiskach targowych, a także w sprzedaży telefonicznej.

Jak rozwijać się w zawodzie sprzedawcy?

Każdy, kto chciałby zostać sprzedawcą i awansować, będąc coraz lepszym i lepiej opłacanym, powinien zainwestować w swój rozwój i nie zatrzymywać się na jednym etapie. Ciągła nauka, podpatrywanie, jak pracują lepsi i bardziej doświadczeni, inwestowanie w rozwój to podstawa.

Dziś zawód sprzedawcy nie jest prostym zawodem, z którym niemal każdy może poradzić sobie tak samo dobrze. Umiejętni sprzedawcy są poszukiwani i dobrze wynagradzani. Warto jednak zdać sobie sprawę, że w ten branży otrzymuje się profity za osiągnięte wyniki. Żaden sprzedawca nie może więc osiąść na laurach, sądząc, że nauczył się już wszystkiego, co niezbędne. Interakcja z każdym kolejnym klientem to sposób na podniesienie lub ugruntowanie swoich umiejętności - warto więc przykładać się do pracy cały czas z wysokim zaangażowaniem.

Artykuł redagowany przez Strategie Personalne, agencję HR z Krakowa
Strategie Personalne
ul. Królowej Jadwigi 236/1, 30-218 Kraków 
telefon 607 740 950
https://www.sp.pl

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również