Leasing samochodu dla firmy. Co się zmieni?

Nowe przepisy zmienią sytuację firm biorących auta. Czy zmiany będą korzystne dla przedsiębiorców? Kto skorzysta, a kto straci?

Umożliwia korzystny zakup droższych aut i rozliczenie w kosztach wszystkich wydatków. A jeśli dodamy do tego fakt, że jego uzyskanie jest łatwiejsze niż kredytu i wiąże się z mniej rozbudowanymi formalnościami, duża popularność auto leasingu wśród przedsiębiorców nie powinna nikogo dziwić. Wiele też wskazuje na to, że zainteresowanie tą formą finansowania w najbliższym czasie jeszcze bardziej wzrośnie. Wszystko dzięki zapowiadanym zmianom prawnym, które mają uczynić leasingowanie samochodu firmowego jeszcze bardziej opłacalnym.

Co zmieni nowa ustawa?

Najważniejszą ze zmian, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów jest zwiększenie limitu wartości auta, którego amortyzacja będzie wliczana do kosztów uzyskania przychodów. Obecnie wynosi ona 20 tysięcy euro, zaś w najbliższym czasie wzrośnie prawie dwukrotnie i osiągnie poziom 150 tysięcy złotych. Poza tym resort zlikwiduje też kilometrówkę, która szczególnie niewielkim firmom sprawiała spore problemy, jeśli chodzi o prowadzenie księgowości.

Nie wszyscy się ucieszą

Nie wszystkie ze zmian przygotowywanych właśnie przez MF będą jednak dla przedsiębiorców tak opłacalne. Kontrowersje budzi przede wszystkim pomysł wprowadzenia limitu amortyzacji, który ma wynieść 150 tysięcy złotych. Oznacza to, że koszty leasingu będą mogły być rozliczone w kosztach uzyskania przychodu tylko jeśli nie przekroczą tej kwoty. Sytuacja zmieni się więc na niekorzyść, bo obecnie przedsiębiorcy mogą odpisać dowolną sumę, bez żadnych ograniczeń.

Tylko do użytku w firmie

Dla niektórych firm problemem może też okazać się wprowadzenie ograniczeń dotyczących użytkowania leasingowanego auta w celach mieszanych. Według nowych przepisów, jeśli auto jest wykorzystywane zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, przedsiębiorca nie będzie mógł odliczyć wszystkich kosztów. W takim przypadku pozostanie jedynie opcja odliczenia 50 procent kosztów. Czy po zmianie przepisów leasingowanie auta w firmie nadal będzie się opłacać? W wielu przypadkach – jak najbardziej. Sporo informacji o tym, jak wypada on w porównaniu z innymi formami finansowania czeka na https://paniala.pl/wiedza/leasing-samochodu/.

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również