Na czym polega diagnostyka komputerowa samochodu?

​Jednym z elementarnych sposobów na weryfikację tego, czy w pojeździe doszło do jakichś awarii, jest diagnostyka komputerowa. Z usługi tej możemy skorzystać w każdym renomowanym warsztacie.

Jeszcze jakiś czas temu komputer pokładowy był obecny głównie w luksusowych samochodach. Teraz elektroniki jest coraz więcej w każdym aucie, a tym samym diagnostyka wymaga zastosowania nowoczesnych metod.

Na czym to polega?

Diagnostyka komputerowa samochodu wiąże się z podpięciem pojazdu do komputera diagnostycznego. Na ekranie monitora będzie można przyjrzeć się parametrom poszczególnych podzespołów i sprawdzić kondycję auta.

Nowoczesne modele samochodów mają komputery wewnętrzne, które odpowiedzialne są nie tylko za sterowanie silnikiem, ale też różnymi innymi elementami. W przypadku gdy dojdzie do nieprawidłowości pracy, w pamięci komputera będzie zapisany błąd. Podczas diagnostyki w serwisie informacja o nim będzie się wyświetlać. Wymiana informacji między urządzeniem diagnostycznym a oprogramowaniem pojazdu zajmuje parę minut. Mechanik niemal od razu widzi listę ewentualnych nieprawidłowości w pracy kolejnych podzespołów. Oznacza to, że usterkę można znaleźć nawet wtedy, kiedy jeszcze nie daje o sobie znać kierowcy.

Kiedy udać się na diagnostykę komputerową?

O tym, by skontaktować się z warsztatem samochodowym w celu wykonania diagnostyki, warto pomyśleć w wielu sytuacjach. Jest przy tym sporo przypadków, kiedy może się to okazać niezbędne. Tak jest m.in. jeśli na desce rozdzielczej zapalają się kontrolki, pojawiły się kłopoty z układem napędowym, zwiększyło się spalanie albo pojazd w trakcie jazdy traci moc. Jest to też dobry pomysł, zanim kupimy samochód używany.

Korzyści diagnostyki komputerowej samochodu

Diagnostyka komputerowa jest przede wszystkim metodą bardzo szybką i pozwala natychmiastowo sprawdzić stan układów i podzespołów bez konieczności demontażu poszczególnych części. Ponieważ w trakcie takiego badania łatwo znaleźć nawet drobne usterki, da się szybciej zainterweniować i wykonać naprawę, nim dojdzie do poważnej i kosztownej w usunięciu awarii.

Wspomnieliśmy, że o diagnostyce komputerowej powinniśmy pomyśleć przy okazji zakupu samochodu. Nie zawsze poprzedni właściciel powie o wszystkich usterkach, jakie były lub są w pojeździe, a niekoniecznie od razu przy zakupie je znajdziemy. Tymczasem kiedy auto podda się diagnostyce komputerowej, to w zaledwie chwilę uzyskamy pełny obraz tego, czego możemy się spodziewać.

Gdzie wykonać diagnostykę komputerową?

Ponieważ zalet takiego badania jest sporo, grupa kierowców, którzy się na nie decydują, jest coraz większa. Z tego względu warsztatów posiadających specjalistyczny sprzęt pozwalający na diagnostykę komputerową samochodu też nie brakuje. Najlepiej jednak koncentrować się na renomowanych serwisach, gdzie w razie konieczności mechanicy usuną znalezione usterki. O pomoc można się zwrócić do Q Service Castrol. Warsztaty tej marki znajdują się w całej Polsce. Są świetnie wyposażone i zatrudniają mechaników z dużym doświadczeniem.

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również