Czas pracy kierowcy zawodowego w 2022 roku – o czym trzeba pamiętać?

​Praca kierowcy zawodowego sprowadza się do prowadzenia pojazdów (np. autobusów albo samochodów ciężarowych, czy dostawczych), którymi przewozi się ludzi lub określone towary z jednej lokalizacji do drugiej. Zatem podstawowym obowiązkiem osoby pracującej na tym stanowisku jest terminowa realizacja usług transportowych o zakresie krajowym lub międzynarodowym, odbywająca się po zaplanowanej trasie i ukierunkowana na bezpieczne dotarcie do wyznaczonego celu podróży. Widać więc, że jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Jak wygląda praca w tym zawodzie? Czy warto się na nią zdecydować? Jaki system godzinowy obowiązuje w tym przypadku? Sprawdź najważniejsze informacje.

Czas pracy kierowcy zawodowego – pigułka wiedzy

W przypadku zawodowych kierowców czas wykonywanej przez nich pracy zaczyna się liczyć od momentu, w którym rozpoczynają oni realizację jakiejkolwiek czynności wchodzącej w skład ich obowiązków. Zatem uwzględniane są nie tylko godziny spędzane za kółkiem, ale także inne zadania dotyczące szeroko rozumianego przewozu drogowego np. nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem. Kluczowe znaczenie w tym kontekście ma Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców. Ten akt prawny wskazuje, że w ciągu doby kierowca nie może pracować więcej niż 8 godzin, uwzględniono tam również zasady związane z dziennym oraz tygodniowym okresem wypoczynku, jaki mu przysługuje.

Poprawne rozliczanie czasu pracy kierowcy – najważniejsze zasady

Uregulowanym prawnie obowiązkiem pracodawców jest prowadzenie osobnej ewidencji czasu pracy dla każdego z zatrudnianych kierowców. Tego typu działania muszą być realizowane w sposób systematyczny, rzetelny, skrupulatny oraz zgodny z ustalonymi zasadami. Czas pracy kierowcy stanowi podstawę pozwalającą wyznaczyć wysokość wynagrodzenia, jakie mają otrzymać poszczególni pracownicy, a sama ewidencja jest potwierdzeniem tego, że są oni prawidłowo rozliczani. Kompletna dokumentacja stanowi także zabezpieczenie dla firmy przed karami finansowymi, jakie trzeba byłoby ponieść, gdyby pojawiły się w tym zakresie jakieś nieścisłości.

Ewidencja czasu pracy kierowcy powinna zawierać takie informacje jak: liczba przepracowanych godzin (również tych w porze nocnej), godzina rozpoczęcia pracy oraz jej zakończenia, liczba godzin nadliczbowych oraz zestawienie dni wolnych.

Praca kierowcy zawodowego – podsumowanie

Praca w branży transportowej kusi z wielu powodów. Z jednej strony gwarantuje dość dobre zarobki, z drugiej strony pozwala rozwijać się i poznawać nowe miejsca. Dodatkowym atutem jest również fakt, że kierowcy nie mają obecnie większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Jednak tak zwane życie za kierownicą nie jest dla każdego. Aby wykonywać ten zawód, trzeba posiadać nie tylko odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje, ale przydają się także określone umiejętności oraz cechy usposobienia ułatwiające realizację zleconych zadań. Na tej liście umieszcza się chociażby: odporność na stres, odpowiednią kondycję fizyczną i psychiczną, cierpliwość, rozwagę, opanowanie, podzielność uwagi, zdolność szybkiego reagowania na zmieniające się warunki, czy dobry wzrok. Widać więc, że świetna znajomość obowiązujących na danym terenie przepisów prawa drogowego to nie wszystko, niezbędne jest także dopasowanie się do specyfiki tej pracy. Wtedy stanie się ona nie tylko sposobem na życie, ale prawdziwą pasją.

źródło zdjęć: freepik.com

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również