Elektryczne maty grzewcze — czy mogą zastąpić tradycyjne systemy ogrzewania?

Poszukujesz ekonomicznego i bezobsługowego źródła ogrzewania? Nie chcesz inwestować w kocioł i paliwo, planujesz jednak montaż instalacji fotowoltaicznej? Maty grzewcze do ogrzewania podłogowego zapewniają optymalne temperatury we wnętrzu przy minimalnym ryzyku awarii i niskim zużyciu prądu.  Thermoval, polski producent urządzeń do ogrzewania, oferuje maty pod płytki i panele, dając tym samym olbrzymie możliwości inwestorom, dla których ekologia i obniżenie kosztów ogrzewania są obecnie priorytetem. 

Ogrzewanie podłogowe – ciepło bez kaloryferów

Ogrzewanie podłogowe to instalacja złożona z przewodów lub mat grzejnych, które oddają ciepło przez podłogę. 

Instalacje podłogowe dzielą się na:

 1. Wodne, w których podgrzewana jest ciecz przepływająca w przewodach.
 2. Elektryczne, z matami lub kablami rozgrzewającymi się pod wpływem zasilania energią elektryczną. 

Wodne ogrzewanie podłogowe wciąż jest bardziej popularne niż elektryczne. Jednak zainteresowanie tą drugą technologią gwałtownie wzrasta. To wynik większej świadomości użytkowników, którzy zaczynają doceniać zalety cienkich i energooszczędnych mat elektrycznych, zwłaszcza w domach zasilanych z paneli fotowoltaicznych. Wodna instalacja wymagała znacznego podniesienia poziomu posadzki, dłużej także czeka się na wzrost temperatury w pomieszczeniu. Elektryczne maty działają szybciej i są praktyczniejsze. 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może mieć formę:

 1. Kabli lub folii grzewczych. W przewodach płynie prąd, kable nagrzewają się i oddają ciepło. Przewodów nie można układać pod stałymi elementami wyposażenia mieszkania. 
 2. Mat grzewczych. Maty grzewcze to pasy siatki, w którą wpleciony jest przewód grzejny. Maty montuje się na warstwie kleju albo w samopoziomującej masie. Można położyć je na starą posadzkę i przykryć płytkami albo panelami, w zależności od tego, jaki typ maty wybierzesz. Za optymalne działanie mat grzewczych odpowiadają termoregulator i czujnik temperatury. To dzięki nim możliwe jest ustawienie stabilnej temperatury we wnętrzu. 

Maty grzewcze pod płytki

W sieci dystrybutorów produktów Thermoval zamówić można maty grzewcze pod płytki o różnej mocy, zasilane jednostronnie, przeznaczone do wewnętrznych systemów ogrzewania. Ułożenie ich pod płytkami pozwala na szybkie ogrzanie takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia, dlatego mogą one stanowić podstawowy system ogrzewania lub mogą wspomagać ogrzewanie tradycyjne. Nierzadko stosowane są także w pomieszczeniach gospodarczych, handlowych lub biurowych. 

Przed ułożeniem mat grzewczych warto zaplanować układ szafek, sprzętów AGD, wanny lub prysznica. Pod nimi nie powinny znajdować się maty, ponieważ niepotrzebnie będą nagrzewać meble. Można je natomiast ułożyć pod wiszącą toaletą czy umywalką. Mata grzejna musi być oddalona od ściany o minimum 5 cm. Właściwe ułożenie mat gwarantuje pełną satysfakcję z tej formy ogrzewania wnętrz. 

Mata grzewcza pod panele

Jeszcze niedawno pokutowało przekonanie, że ogrzewania podłogowego nie można kłaść pod panele. Tymczasem w każdym sklepie z materiałami budowlanymi można kupić panele laminowane i winylowe oraz podkłady, które są przeznaczone do montażu na ogrzewaniu. Wystarczy pod panele wybrać maty grzejne o specjalnej konstrukcji. Są to dwużyłowe kable grzejne upięte pomiędzy płaszczem aluminiowym i bawełnianą siatką. Układanie mat pod panelami jest bardzo proste, nie wymaga nawet stosowania klejów. I w tym przypadku ogrzewanie podłogowe może zastąpić klasyczne kaloryfery lub wspomagać tradycyjne rozwiązania. 

 

Zalety mat grzewczych

 • Maty grzewcze Thermoval zapewniają równomierne utrzymywanie temperatury we wnętrzu. 
 • Można nimi sterować w bardzo prosty sposób — ustawiając optymalną temperaturę na sterowniku zamontowanym na ścianie. 
 • Są ekonomiczne, zwłaszcza w domach, w których energia produkowana jest z paneli fotowoltaicznych. 
 • Nie trzeba montować pieca na paliwo, doglądać ognia, zamawiać węgla czy drewna. 
 • Nie wymagają kotłowni, nie brudzą.
 • Są lekkie, nie obciążają stropu.
 • Można je zamontować w nowych budynkach oraz na stare podłogi. Ponieważ są bardzo cienkie, nie podnoszą znacząco poziomu posadzki. 
 • Kładzie się je szybko, więc remont można zrobić nawet w kilka dni. 
 • Ogrzewanie stóp sprawia, że nawet przy niższej temperaturze powietrza ludzkie ciało jest bardziej dogrzane. 
 • Stosowanie ogrzewania podłogowego ogranicza unoszenie się kurzu w pomieszczeniach. Poprawiają się więc warunki życia wszystkich osób wrażliwych na roztocza i niską wilgotność powietrza. 
 • Maty grzewcze pod panele lub płytki są bardzo łatwe w montażu i nie wymagają specjalistycznych narzędzi.
 • Ponieważ maty szybko się nagrzewają, możesz całkowicie wyłączyć ogrzewanie, jeśli w mieszkaniu nikogo nie ma. To dodatkowa oszczędność energii. 

Mieszkanie bez kaloryferów

Ponieważ elektryczne ogrzewanie podłogowe matami nie wymaga instalowania dodatkowych źródeł ciepła, możesz całkowicie wyeliminować grzejniki. W ten sposób oszczędzisz sporo miejsca we wnętrzach i łatwej zaaranżujesz nawet niewielkie mieszkanie. Pokoju, kuchni czy łazienki nie będą szpeciły rury doprowadzające wodę do grzejników. 

Thermoval — niezawodne maty grzewcze

Jeśli widzisz wyraźnie, że ogrzewanie podłogowe matami elektrycznymi jest rozwiązaniem dla Ciebie i innych domowników, poszukaj produktu wysokiej klasy, bezawaryjnego, objętego długą gwarancją. W sieci dystrybucji produktów Thermoval (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/maty-grzewcze/) zamówisz niezawodne i energooszczędne maty grzewcze pod płytki oraz maty grzewcze pod panele wykonane z żywotnych i lekkich materiałów. Cienkie, dostępne w wielu opcjach, gdy chodzi o wielkość i moc maty możesz nawet ułożyć samodzielnie, bez specjalistycznych narzędzi.

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również