Na co zwracać uwagę kupując pierścionek zaręczynowy z brylantem?

Diament jest najtrwalszym minerałem występującym w naturze, a w skali Mohsa, która określa twardość minerałów, zajmuje on najwyższe miejsce. Jego nazwa wywodzi się z języka greckiego i oznacza „niezniszczalność” i jest to krystaliczna oraz najbardziej czysta odmiana węgla, który po oszlifowaniu nazywany jest często brylantem lub rautem.

Diament charakteryzuje się wysokim współczynnikiem załamania światła oraz wspaniałą grą barw. Jest to jeden z najcenniejszych oraz najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, dlatego też tak wiele osób decyduje się nabyć pierścionek zaręczynowy z tym właśnie minerałem.

Bezbarwne, czy kolorowe?

Decydując się na nabycie pierścionka zaręczynowego z brylantem warto poznać nieco bliżej ten minerał, by wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupów. Pierwszą kwestią na którą wiele osób zwraca uwagę jest z całą pewnością kolor diamentu. Znaczna część z nich jest bezbarwna, a te o charakterystycznych kolorach (niebieskim, fioletowym, szarym, zielonym, czy też różowym) występują niezwykle rzadko, a ich cena jest wysoka. Decydując się na zakup pierścionka zaręczynowego z brylantem, warto zwracać uwagę przede wszystkim na jego czystość. Idealnie czyste brylanty nie istnieją w przyrodzie i każdy z nich ma choćby niewielkie naruszenia struktury krystalicznej, powodujące zmniejszanie się przezroczystości lub też nieodpowiednie załamania światła. Przyjęło się więc, że im mniej inkluzji posiada brylant, tym jest on cenniejszy.

Rodzaje szlifów

Nie bez znaczenia jest także sam szlif. Szlifowany diament nazywany jest w języku polskim brylantem, natomiast nieszlifowane diamenty wykorzystywane są wyłącznie do celów przemysłowych. Do najbardziej popularnych szlifów zaliczyć można z pewnością szlif brylantowy okrągły, idealnie ukazujący wszystkie zalety tego minerału. Ogniście załamuje on światło w kamieniach o wysokiej jakości, powodując, że pierścionek skrzy się na palcu, zachwycając swoją elegancją. Innym szlifem jest szlif owalny, wielokątny, w kształcie serca lub też gruszki. Im jest on lepszy tym mniej widoczne jest złoto, w którym brylant został osadzony i tym lepiej będzie on załamywał światło. Dobrze wykonany szlif to także gwarancja wysokiej precyzji kształtów oraz braku pęknięć kamienia, które mogłyby powstawać przy zbiegach płaszczyzn.

Wybierz odpowiednią oprawę

Decydując się na zakup pierścionka z brylantem, należy wybrać także odpowiednią jego oprawę. Na rynku dostępne są oprawy:
-pełne – będące typem zakucia, który osłania całą rondystę brylantu. Ich zaletą jest duże bezpieczeństwo kamienia
-kanałowe – znajdujące swe zastosowanie w pierścionkach, w których kamienie zostały ułożone w rzędzie
-micro pave – sprawdzająca się w przypadku dużej liczby niedużych brylantów znajdujących się bardzo blisko siebie

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również