Zwyżki na planie filmowym - wykorzystanie

​Zwyżki, czyli m.in. podnośniki koszowe, kojarzone są przede wszystkim z branżą budowlaną. Jednak widuje się je nie tylko na placach budowy, lecz także przy pracach montażowych, remontowych i porządkowych. Maszyny wynajmują również firmy działające w marketingu oraz obsługujące plany filmowe. Jak wykorzystać zwyżkę do kręcenia teledysków albo seriali?

Powoli przyzwyczajamy się do tego, że ładowarki teleskopowe czy podesty ruchome da się wykorzystać do różnych celów niezwiązanymi z branżą budowlaną. Przydają się m.in. wtedy, gdy trzeba przyciąć wystające gałęzie drzew, zamontować reklamy wielkoformatowe, umyć okna w wysokim budynku, wyczyścić rynny albo usunąć zwisające sople, które mogłyby zagrażać przechodniom.

Zwyżki często wynajmowane są również na plany filmowe do kręcenia filmów, seriali, teledysków czy ujęć do gier komputerowych. Dlaczego?

Budowa scenografii

M.in. ze względu na to, że ułatwiają budowę scenografii. Dzięki tego typu maszynom da się zamontować elementy oświetlenia (np. latarnie) i wystroju domów (np. okiennice, rynny, ozdoby nad drzwiami) czy szyldy i bannery (np. nad sklepami i na budynkach) zgodne z epoką, w której dzieją się odgrywane sceny. Oprócz tego podnośniki koszowe umożliwiają osadzenie flag i masztów oraz postawienie większych konstrukcji – od fragmentów domów, przez sceny do występów, aż po budowę całych wiosek.

Kręcenie kadrów z lotu ptaka lub ujęć szerokoklatkowych

Poza tym zwyżki przydają się do kręcenia scen z wysokości. Mogą to być ujęcia z lotu ptaka, ujęcia szerokoklatkowe czy do popularnej w ostatnich latach postprodukcji w VR. W razie potrzeby zwyżki wykorzystuje się także do nagrywania ujęć przez okno – wtedy, gdy reżyser chce pokazać scenę z różnych perspektyw albo pomieszczenie jest bardzo małe i operatorzy mogliby się w nim nie zmieścić.

Realizacja oświetlenia

Podnośniki koszowe czasami służą również do realizacji oświetlenia. Operator wraz z niezbędnymi urządzeniami podnoszony zostaje na określoną wysokość, żeby zamontować oświetlenie albo oświetlić scenę z góry. Do takich celów zwyżki wynajmuje się również wtedy, gdy organizuje się np. wydarzenia plenerowe.

Imitacja warunków pogodowych

Ponadto, sprzęt do pracy na wysokości używany jest także do imitacji warunków pogodowych i tworzenia efektów specjalnych. Jeśli scena dzieje się w ulewnym deszczu, w śniegu albo wtedy, gdy intensywnie wieje, można wykorzystać zwyżkę, żeby uzyskać efekt opadów. Wówczas nad nagrywaną sceną umieszcza się deszczownicę, dmuchawę lub dmuchawę z funkcją tworzenia sztucznego śniegu. Czasami również podnośniki służą do odtwarzania upadku elementu z wysokości.

Jak wybrać zwyżkę na plan filmowy?

O czym trzeba pamiętać przy wyborze zwyżki na plan filmowy? Przede wszystkim o tym, że należy się zastanowić, jaki rodzaj maszyny będzie potrzebny i dokładnie sprawdzić, jaka powinna być jej wysokość robocza. Oprócz tego istotne są wymiary podnośnika – zwłaszcza, jeśli ma przejechać przez wąskie drzwi, jego waga – w przypadku ograniczeń tonażowych i w trudnym terenie oraz dopuszczalne obciążenie kosza – aby operator wraz ze sprzętem mógł zostać uniesiony na wymaganą wysokość.

Różnego rodzaju zwyżki można kupić lub wynająć m.in. w firmie Riwal: https://www.riwal.com/pl/

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również