Kiedy i jak można rozbudować hale magazynowe?

Co przekonuje inwestorów do budowania hal stalowych zamiast tradycyjnych murowanych? Między innymi krótszy termin realizacji, niższe koszty oraz możliwość rozbudowy lub przebudowy obiektu w przyszłości. Wbrew pozorom to ostatnie kryterium jest kluczowe dla wielu firm, zwłaszcza takich, które intensywnie się rozwijają. Kiedy i jak można powiększyć powierzchnię magazynową?

Budownictwo przemysłowe oparte na konstrukcjach stalowych stale zyskuje na popularności. Obiekty logistyczne, hale magazynowe, produkcyjne oraz produkcyjno-magazynowe można zobaczyć w wielu miejscach w całym kraju. Najwięcej istnieje i powstaje w okolicach głównych węzłów komunikacyjnych, a także na obrzeżach dużych miast.

Przedsiębiorców do inwestycji w hale stalowe przekonuje m.in. możliwość ich rozbudowy. Jeśli firma potrzebuje dodatkowej przestrzeni produkcyjnej lub magazynowej, może powiększyć obiekt nawet bez zatrzymywania toczących się w nim procesów.

Co należy uwzględnić przy modyfikacjach hal magazynowych?

Pierwotny projekt hali magazynowej

M.in. to, czy w pierwotnym projekcie zakładano rozbudowę obiektu w przyszłości. Jeśli tak, rama stalowa i fundamenty są przygotowane na dodatkowe obciążenia. Dzięki temu da się stosunkowo łatwo powiększyć powierzchnię budynku bez konieczności ingerencji w istniejącą konstrukcję.

Jeżeli nie, halę mimo wszystko da się rozbudować, ale najpierw należy ocenić wytrzymałość obecnej konstrukcji. W razie potrzeby stosuje się dodatkowe wzmocnienia albo inne rozwiązania, które nie wywołają zbytniego obciążenia na pierwotny obiekt.

Zmiana długości lub szerokości

Hale przemysłowe można powiększyć zarówno na długość, jak i na szerokość. Najczęściej w przypadku hal magazynowych poszerza się budynek przez dobudowanie kolejnej nawy. Ważne, żeby w tej sytuacji zdać się na pomoc doświadczonych generalnych wykonawców np. takich jak Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-magazynowe/), którzy będą w stanie dobrać najlepsze rozwiązania.

Demontaż ściany łączącej

Wielu inwestorów chce wiedzieć, czy po rozbudowie da się zdemontować ścianę wewnętrzną dzielącą starą i nową część budynku. To możliwe, ale trzeba dobrze zaplanować moment rozbiórki. Zazwyczaj demontaż przeprowadza się po zamontowaniu obudowy ścian i dachu w nowej strefie. Hale stalowe – konstrukcje stalowe i hybrydowe – są wówczas zamknięte i warunki atmosferyczne nie wpływają na przechowywane w nich produkty ani na toczące się procesy.

Zwiększanie strefy pożarowej

Uwaga również na kwestie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Rozbudowa hali powoduje zwiększenie strefy pożarowej. Strefa pożarowa powiększa się wraz z wartością obciążenia ogniowego w hali Q. Jeśli w obiekcie przechowuje się więcej materiałów albo zmienia ich rodzaj – np. dochodzą te łatwopalne – może się okazać, że wartość obciążenia ogniowego nie pozwala na zwiększenie strefy pożarowej. Wtedy trzeba będzie zaplanować ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.

Inne zmiany w halach magazynowych

Warto wiedzieć, że hala przemysłowa może być nie tylko rozbudowywana, lecz także modyfikowana w inny sposób. Na jakie modyfikacje pozwala konstrukcja stalowa? Np. na zmianę przeznaczenia budynku, docieplenie obiektu, przekształcenie układu pomieszczeń, a nawet na przeniesienie całej hali w inne miejsce.

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również