Pługi obrotowe - który jest najlepszy?

Każdy rolnik wie, że odpowiedni sprzęt bardzo pomaga w zebraniu odpowiednich plonów. Nieodłącznym elementem wyposażenia jest pług. Jak wybrać ten dobry? Czym różni się pług obrotowy od zagonowego? Jakimi walorami należy się kierować podczas zakupu? Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas materiałem.

Czym się różni pług obrotowy od zagonowego?

Dwie najczęściej stosowane wersje pługa to obrotowy i zagonowy. Podstawowa różnica to liczba kierunków, w których może obracać się skiba. Pług zagonowy jest jednostronny, a obrotowy - dwustronny.

Pług zagonowy jest lżejszy oraz tańszy - jego cena zaczyna się już od 5 000 zł. Dzięki stosunkowo niewielkiej wadze nie potrzeba ciągnika o dużej mocy, by go przeciągnąć. Łatwiejsze jest także jego podnoszenie. Z drugiej strony pług zagonowy nie jest efektywny. Brak możliwości pracy w dwóch kierunkach przyczynia się do straty czasu na jazdę bez orania. Co więcej, ten rodzaj pługu zostawia dużo bruzd i grzbietów na polu oraz uniemożliwia pracę na zboczu.

Lepszym rozwiązaniem może być pług obrotowy. Co prawda jest znacznie droższy (ceny zaczynają się od 30 tysięcy zł), ale bardziej efektywny. Przede wszystkim pozwala uzyskać lepszy plon, gdyż nie pozostawia bruzd na polu. Pozwala także zaoszczędzić czas, gdyż, dzięki możliwości dwukierunkowych obrotów, nie trzeba jeździć bez orania. Pług obrotowy nadaje się szczególnie na duże i szerokie pola, których oranie jest szczególnie praco- i czasochłonne.

pług

Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego pługa obrotowego?

Przede wszystkim pług musi być odpowiednio dopasowany do posiadanego ciągnika. Zbyt duży i ciężki może wpłynąć nie tylko na większe spalanie paliwa, ale także na słabszą jakość orki i dłuższy czas pracy. Aby zachować najbardziej efektywne wykorzystanie paliwa, silnik powinien być obciążony w 80-90%. Ważne jest sterowanie samym pługiem. Dobrze, by miał siłownik dwustronnego działania, który zapewnia lepszą obrotowość, a co za tym idzie, większy komfort pracy. Warto też zwrócić uwagę na udźwig podnośnika hydraulicznego. Im większy i szerszy pług, tym siła podnośnika powinna być większa. Cięższy pług wymaga dłuższego czasu potrzebnego na jego podniesienie i obrócenie. W przypadku zakupu pługa obrotowego z pewnością będzie potrzebny ciągnik o większej mocy silnika.

Kolejny ważny czynnik decydujący o zakupie to rodzaj gleby. Jeżeli jest jednorodna, to można pozwolić sobie na lekki pług. Jednak częściej występują gleby niejednolite, do których potrzebny jest sprzęt umożliwiający zmianę szerokości roboczej. Lepszą wydajność na tego typu glebie zapewni pług obrotowy.

Warto poszukać pługa, który ma dodatkowe wyposażenie. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przed kamieniami, które mogą poważnie uszkodzić geometrię pługa. Odkładnie pełnią istotną rolę przy pracy, zwłaszcza, gdy gleba zawiera dużo gliny. Odpowiednio dobrane pomagają osiągnąć lepszy efekt kruszenia skiby oraz zmniejszają opór pracy.

Przy wyboru pługa nie należy także zapominać o liczbie skib. Powinna być dopasowana do wielkości i szerokości pola oraz rodzaju podłoża.

Dobrze dobrany pług zapewnia odpowiedni komfort pracy. Pług obrotowy jest znacznie bardziej efektywny i pozwala zaoszczędzić czas oraz zużycie paliwa. Co prawda jest droższy niż pług zagonowy, ale warto zainwestować w dobry i trwały sprzęt, by nie musieć często oddawać go do naprawy.

Redakcja

structum.com.pl

Zobacz również