Projekt domu z użytkowym poddaszem lepiej zlecić architektowi czy wybrać gotowy projekt?

Budowanie domu to nieustannie podejmowane decyzje, które wpływają na to, jak będzie się prezentować nasze przyszłe miejsce do życia. Mają więc wielką wagę, wymagają długiego namysłu popartego wyczerpującą analizą. A wszystko zaczyna się już przed faktycznym wznoszeniem domu, bo zanim powstanie, musi zostać… narysowany. Początek to więc projekt domu, ale kwestią do ustalenia jest to, czy będziemy korzystać z gotowego, czy wykonanego na indywidualne zamówienie projektu?

Ile kosztuje gotowy projekt domu a ile indywidualny?

Zacznijmy od ważnej kwestii, czyli ceny zarówno projektu gotowego, jak i indywidualnego. Co kosztuje mniej? Odpowiedź nie będzie zaskoczeniem, bo oczywiście projekt gotowy to większa oszczędność, gdyż przykładowo projekty domów z poddaszem użytkowym dostępne są już nawet za około 2000 złotych. Architekt zaś za to samo weźmie o wiele więcej - czasem i kilkanaście tysięcy złotych. Z drugiej strony, projekt wydaje się wcale nie tak dużym wydatkiem, jak pomyślimy o tym, ile zapłacimy za inne zadania, jak stawianie fundamentów czy wznoszenie dachu, wobec tego, czy różnica w cenie jest tu aż tak ważna? Czy oszczędność na gotowym projekcie rzeczywiście będzie dla nas opłacalna?

Ile trwa sporządzenie indywidualnego projektu domu?

Każdy więc sam sobie musi odpowiedzieć na zadane pytania, lecz jeśli goni nas czas, to raczej szybko podejmiemy decyzję, wybierając “gotowca”. To dlatego, że dostaniemy go praktycznie od ręki, na indywidualne zamówienie zaś to nierzadko kilka miesięcy oczekiwania. Podczas tego czasu będziemy ustalać z architektem kolejne kwestie, pochylać nad licznymi szczegółami, a prowadzone dyskusje mogą się ciągnąć w nieskończoność. Nie jest to przeszkoda dla ludzi, którym się nie śpieszy, ale ci, co naprawdę chcą się szybko wybudować, powinni zakupić gotowy projekt domu, a później ewentualnie go trochę modyfikować.

Co otrzymujemy w zamian?

Cena jest ważna, bo można zaoszczędzić, tak samo szybkość uzyskania projektu. Czy wiemy jednak, co tak naprawdę otrzymamy? Gotowy projekt kupujemy razem z podstawową dokumentacją, a nierzadko kosztorysem i przykładowym harmonogramem prac. W przypadku pracy architekta dostajemy ledwie jedną wersją, ale za to jest ona opracowana idealnie, co do najmniejszego szczegółu, dzięki czemu też łatwiej na niej nanieść poprawki niż w projekcie gotowym. Czasem nawet w “gotowcu” jest to niemożliwe.

Na co dodatkowo zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Wybór projektów gotowych jest przeogromny, znajdą więc swój ideał praktycznie wszyscy, nie tylko ci, co chcą zbudować dom parterowy czy z poddaszem użytkowym, ale również osoby szukające bardziej odważnych, niekonwencjonalnych rozwiązań. Niestety, aby projekt faktycznie był dopasowany perfekcyjnie do naszej wizji, często potrzebne są przeróbki, które oczywiście kosztują. Czasem więc cena gotowego domu może być daleka od rzeczywistości, ponieważ nie uwzględnia ona dodatkowych prac nad projektem. Z drugiej strony może się zdarzyć, że nie będziemy mieli wyboru i pozostanie nam tylko usługa architekta. Kiedy może mieć to miejsce? Przykładowo jak nasza działka ma nieregularny kształt.

Co wybrać projekt gotowy czy indywidualny?

Zależy, czego oczekujemy od projektu. Na pewno cena i czas dostępności przemawia za projektami gotowymi. Nie zapominajmy jednak, że nie są to szyte na miarę szkice, a nawet jak takie się początkowo wydają, później dostrzegamy ich braki, na które odpowiednim remedium są przeróbki, niestety kosztowne. Za projekt indywidualny więcej zapłacimy, a zanim go otrzymamy, może minąć wiele miesięcy. Będzie jednak dopasowany idealnie, tak jak sobie wymarzyliśmy.

Decyzja jak zawsze jest indywidualna, nie będziemy więc przekonywać do jednego lub drugiego rozwiązania. Mamy jednak nadzieję, że czytając nasz artykuł, sami Państwo sobie odpowiedzą na to nurtujące pytanie.

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również