Fotowoltaika – czy to się jeszcze opłaca?

​Wstępne obliczenia wskazują, że fotowoltaika nadal jest inwestycją opłacalną. Głównie z powodu gwałtownie rosnących cen energii. Wyjaśniamy, dlaczego fotowoltaika to zarówno konieczność ze względów ekologicznych, jak i rozsądne oraz opłacalne rozwiązanie.

Trend pozyskiwania zielonej energii, czyli pochodzącej z odnawialnych źródeł, staje się coraz mocniejszy. Korzystają z niej nie tylko domy, ale także przedsiębiorcy. Fotowoltaika, która pozwala czerpać energię z promieni słonecznych, jest ekologiczna i pozwala wypracować oszczędności. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.

Ekologia i energooszczędność – fotowoltaika

Dla każdej firmy równie ważne jest zwiększanie przychodów, jak i obniżanie kosztów. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachach lub gruncie to jedno z rozwiązań, które pozwala obniżyć wydatki na dostawy prądu zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w firmie. Fotowoltaika będzie generować energię elektryczną, którą można zużytkować na swoje potrzeby, a ew. nadwyżki odsprzedać operatorowi sieci energetycznej.

Od czego zależy opłacalność fotowoltaiki?

Rosnące zapotrzebowanie na energię i unijne regulacje to wyższe koszty, które muszą ponieść konsumenci. Opłacalność instalacji fotowoltaicznej zależy m.in. od cen prądu, wydajności systemu, kosztu paneli słonecznych oraz ich montażu, a także od poziomu autokonsumpcji.

Instalacja fotowoltaiczna musi też zostać zakupiona – to najważniejszy koszt tej inwestycji. Jednak panele tanieją – obecnie są dużo tańsze niż 10 lat temu. Koszty profesjonalnego montażu też są różne – często trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami m.in. za przyłącze energetyczne czy wymianę liczników. Popularność tego systemu sprawia, że specjaliści mają dużo pracy, a zatem wysoko ją wyceniają.

Jeśli weźmiemy pod uwagę te wszystkie dane, widać wyraźnie, że ceny prądu rosną, wydajność fotowoltaiki jest wysoka, a koszt instalacji pozostaje stosunkowo przystępny – nawet mimo wejścia w życie nowych zasad rozliczeń. Fotowoltaika dla firm jest opłacalna, powinna zwrócić się w około 6-9 lat.

By sprawdzić, czy taka inwestycja będzie odpowiednia w danym domu lub firmie, warto obliczyć zapotrzebowanie energetyczne, a potem dobrać moc instalacji, która będzie mogła je zaspokoić.

Podsumowanie

Montaż instalacji fotowoltaicznej należy traktować jako inwestycję długoterminową. Większość kosztów trzeba ponieść na początku, co wiąże się z dużym obciążeniem budżetu domowego lub firmowego. Panele fotowoltaiczne mogą być sposobem na stale drożejący prąd, ale wymagają inwestycji – rozwiązaniem mogą być też programy ulg i dotacji do zielonej energii albo pożyczka w banku. Później przez wiele lat można czerpać korzyści.

Źródła

https://fotowoltaikaonline.pl/ekologia

https://finanse.rankomat.pl/poradniki/fotowoltaika-czy-sie-polaca/

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również