Zakładamy konto firmowe - na co należy zwrócić uwagę?
Decydując się na założenie własnej, małej firmy, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o kilka podstawowych kwestii. Należy oczywiście zarejestrować taką działalność, a następnie powiadomić właściwe organy o jej założeniu. Założenie firmy będzie się również wiązać z kilkoma innymi nie mniej ważnymi rzeczami jak choćby założeniem konta firmowego.
Dlaczego należy założyć osobne firmowe konto, a nie możemy do tego celu korzystać z naszego indywidualnego rachunku bankowego, które już posiadamy? Jeśli dokładnie przeanalizujemy przepisy polskiego prawa mówiące o prowadzeniu działalności gospodarczej, to wywnioskujemy z nich, że do prowadzenia takiej działalności wymagane jest konto bankowe. Żaden konkretny przepis nie mówi jednak o tym, że musimy do tego celu zakładać konto firmowe. Co jednak innego mówią jednak banki, które jasno przedstawiają swoją definicję świadczenia usług bankowych. Według nich konto osobiste nie może służyć do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Według nich, do tego celu konieczne jest założenie odrębnego konta firmowego. Możemy na ten temat oczywiście kłócić się z bankami, ale prawdę mówiąc, założenie dwóch osobnych kont w takim przypadku będzie zdecydowanie bardziej rozsądnym rozwiązaniem, niż posiadanie jednego konta. Dzięki temu zadbamy o finansowy ład i porządek.
Gdzie założyć konto dla własnej firmy?
Konto Firmowe możemy założyć niemal w każdym banku. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto w pierwszej kolejność przeanalizować kilka różnych propozycji. Jeśli przykładowo mamy w jednym banku założone konto osobiste, to nie zakładajmy konta firmowego w tym samym banku, tylko po to, by mieć te dwa konta w tym samym banku. To oczywiście dobry pomysł, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie to wiązało się z wysokimi kosztami. Warto w pierwszej kolejności zweryfikować koszty, jakie będą wiązały się z prowadzeniem takiego rachunku firmowego.
Jak znaleźć takie konto firmowe, które będzie tanie w prowadzeniu? W tym miejscu chcielibyśmy zauważyć, że brak opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku firmowego, wcale nie jest najważniejszą kwestią przy poszukiwaniu konkretnej oferty. Możemy znaleźć ofertę, która będzie wiązała się z wydatkiem rzędu kilku złotych miesięcznie, a większość opcji w ramach konta jak przelewy czy wypłaty z bankomatów będą bezpłatne. Oczywiście, jeśli się dobrze rozejrzymy, to szybko zauważymy, że większość banków oferuje bezpłatne prowadzenie rachunku firmowego. Niestety za inne rzeczy związane z prowadzeniem takiego konta, bank chce pobierać od nas dodatkową opłatę. Bardzo często dotyczy to np. wypłat gotówki z bankomatu.
W tej kwestii poprosiliśmy o poradę Michała Pakułę, eksperta w zakresie finansów w portalu Banki24:
Jeśli o mnie chodzi, to przyznam, że znalazłem na to dość prosty sposób i wypłacam gotówkę wyłącznie za pośrednictwem konta osobistego, w ramach którego wypłaty z bankomatu mam bezpłatne. Używając do takiej operacji karty od konta firmowego, musiałbym za każdą taką wypłatę gotówki zapłacić 5 zł.
Wiadomo, że każdy z nas będzie wykonywał również większą czy mniejszą ilość przelewów internetowych. Dokonując wyboru konta firmowego, sprawdźmy, ile kosztuje wykonanie takiego przelewu. Może mieć miejsce taka sytuacja, że samo wykonanie przelewu będzie bezpłatne, jednak bank będzie naliczał dodatkową opłatę za wysłanie do nas wiadomość sms z kodem weryfikacyjnym. U większości banków, wykonanie przelewów do ZUS i Urzędu Skarbowego jest bezpłatne. To również warto dokładnie sprawdzić, bo przecież dobrze wiemy, że takie przelewy będziemy wykonywać każdego miesiąca. Ostatnia rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to opłata za kartę płatniczą, ponieważ niektóre z banków potrafią za nią pobierać opłatę roczną lub miesięczną.
Na rynku usług finansowych jest spory wybór w kwestii kont firmowych,a więc decyzja związana z tym, które założymy, zależy wyłącznie od nas samych. Warto jednak podjąć przemyślaną decyzję, aniżeli później zmieniać takie konto. To jak wiadomo, będzie wiązało się ze zmianą numeru rachunku. A ten, podajemy przecież w wielu różnych miejscach – na fakturach, stronie www czy w poczcie e-mail.
Materiał partnera zewnętrznego
Zobacz również
-
14 grudnia 2018
Dlaczego cena złota rośnie w czasach kryzysów...
14 grudnia 2018Prowadzenie dokumentacji chemicznej - do jakiej firmy...
14 grudnia 2018Zwyżki na planie filmowym - wykorzystanie
14 grudnia 2018Optymalizacja procesów biznesowych dzięki Comarch...
Popularne
-
21sty
-
2mar
-
11mar
-
8sie
Komentarze (0)