Życie bez długu? Da się!

Nikt nie lubi się zadłużać. Nawet jeśli nie da się uniknąć zaciągnięcia pożyczki czy kupna czegoś na kredyt, sama myśl o tym, że dług wisi nam nad głową, może zepsuć nam całkiem nieźle zapowiadający się dzień. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by żyć bez długu, a przynajmniej z relatywnie niewielkim długiem. Oto kilka z nich:

Utwórz fundusz awaryjny

Wiele osób korzysta z kart kredytowych jak z kamizelek ratunkowych – są to środki nadzwyczajne, używane w wyjątkowych sytuacjach na nieprzewidziane wydatki, takie jak nagła naprawa samochodu czy domu albo niespodziewane wydatki medyczne. Nie ma w tym naturalnie nic złego. Dobrze jest mieć przecież swego rodzaju spadochron, dzięki któremu będziemy mogli przetrwać trudne chwile. Jeśli jednak zdecydujemy się na comiesięczne odkładanie choćby małych kwot na samodzielnie założony fundusz awaryjny, nagłe sytuacje nie będą musiały oznaczać, że musimy się zadłużyć. Dzięki funduszowi będziemy w stanie opłacić nieprzewidziane koszty bez konieczności zaciągania kredytu.  

Oszczędzaj na konkretne cele

Żeby efektywnie oszczędzać pieniądze, musimy mieć do tego motywację, a więc wiedzieć, na co w zasadzie oszczędzamy: czy chcemy podróżować, kupić samochód, zapisać się na kurs, odnowić dom, czy kupić chatę w lesie i stado owiec? Zdecydujmy, jakie są nasze priorytety, a następnie obliczmy kwotę, która będzie nam potrzebna na ten cel. Dzięki temu dużo łatwiej będzie nam się oprzeć dużej latte na wynos, a zaoszczędzone w ten sposób kilkanaście złotych trafią na właściwy cel.

Skonsoliduj zadłużenie

Kredyt konsolidacyjny to świetna opcja dla osób, które spłacają kilka lub nawet kilkanaście różnych długów. Kiedy znajdziemy się w takiej sytuacji, nie należy panikować, tylko konsolidować. Kredyt konsolidacyjny sprawi, że wiele różnie oprocentowanych kredytów, które trzeba spłacać w różnych terminach, zamieni się w jedno zadłużenie o konkretnym, często dużo niższym oprocentowaniu i dłuższym terminem spłaty. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu będziemy mogli pozbyć się wiszącego nad nami zadłużenia i zacząć na nowo z czystym kontem.

Kupuj za gotówkę

Robienie zakupów w Internecie oraz płacenie kartą w sklepach jest niewątpliwie niezwykle wygodne.  Niestety, na tym właśnie polega problem. Wygoda korzystania z tego rodzaju płatności oraz to, że nie widzimy, jak fizycznie znikają nasze pieniądze sprawia, że kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy i wydajemy dużo więcej niż byśmy wydali, płacąc gotówką. Warto wyliczyć sobie, ile mniej-więcej dziennie wydajemy i przygotować sobie zapas gotówki. Z gotówką w portfelu zastanowimy się dwa razy zanim rozmienimy banknot 50 złotowy, by kupić gumę do żucia czy kolorowe czasopismo.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Zobacz również