Domena, hosting, serwer - podstawy do założenia witryny WWW
Domena internetowa jest dokładnym adresem witryny WWW, po którym każdy może na nią trafić. Rozszerzenie natomiast określa charakter strony lub jej kraj pochodzenia. Hosting jest wirtualną przestrzenią z określonymi parametrami. Wyróżnia się hosting współdzielony, VPS i dedykowany. Serwer natomiast jest fizycznym komputerem, na którym umieszcza się pliki multimedialne oraz system operacyjny.
Domena – co to jest?
Domena internetowa znajduje się na pasku adresu przeglądarki. Dzięki niej można odnaleźć daną witrynę w sieci. Jest to podstawowa cecha każdej strony internetowej. Po wykupieniu oryginalnej nazwy nikt inny nie będzie mógł się na nią zarejestrować. Adres domeny może składać się z cyfr, liter, minusa i podkreślenia (podłogi). Znaki specjalne są zabronione. Od kilku lat można natomiast w nazwie domeny wpisywać polskie znaki. Jednak specjaliści od marketingu odradzają ten zabieg, ponieważ nie wygląda to profesjonalnie. Ponadto utrudni to wejście na tę witrynę internautom zza granicy. Rozszerzenie (końcówka) domeny określa charakter strony lub miejsce pochodzenia. Dla obywateli Polski przeznaczona jest końcówka .pl (dla Francuzów .fr itp.). Jeśli działalność witryny jest ogólnoświatowa, warto wybrać rozszerzenie .com. Dodatkowo używa się specjalistycznych końcówek, takich jak .org (które są przypisane do organizacji) lub .edu (dla działalności edukacyjnej).
Czym jest hosting?
Hosting WWW jest to wirtualna przestrzeń, która jest wydzielona do fizycznego serwera. Jeśli nie działa on poprawnie, to strona internetowa również nie zadziała. Każdy hosting ma określone parametry, takie jak:
- pojemność dysku twardego,
- stopień obciążenia serwerowni,
- rodzaj usług hostingowych,
- maksymalna ilość danych do przesłania.
Na rynku internetowym są trzy główne rodzaje hostingów:
- współdzielony – klient ma wydzieloną przestrzeń dyskową o niskiej mocy i małej elastyczności,
- VPS (Virtual Private Server) – większa moc obliczeniowa i pełna niezależność od innych użytkowników,
- dedykowany – skierowany do dużych firm, którym zależy na największych parametrach.
Serwer – co to?
Serwer jest komputerem ze stałym podłączeniem do internetu. Służy do utrzymywania systemu operacyjnego, plików multimedialnych i bazy danych. Na tej usłudze publikuje się też strony WWW. Zwykle każdy serwer jest wyspecjalizowany do konkretnych zadań, np. za obsługę poczty e-mail, tworzenie kopii zapasowych lub wyświetlanie stron WWW. Maszyny te wyposaża się w potężne dyski twarde (zwykle SAS) oraz jak największą pojemność RAM. Każdy serwer musi mieć też zasilanie awaryjne, ponieważ gdy przestanie działać, to pada cała witryna. Coraz popularniejszą usługą jest tzw. serwer w chmurze, w którym wszystkie pliki, łącznie z systemem operacyjnym znajdują się w wirtualnej przestrzeni dyskowej.
Materiał zewnętrzny
Zobacz również
-
22 września 2017
Jakie są urządzenia chłodnicze w chłodnictwie...
22 września 2017Samsung T9, czyli dyski zewnętrzne stworzone do pracy...
22 września 2017Dysk M.2 – co to za nośnik i czym się kierować...
22 września 2017Gaśnice śniegowe: skuteczne urządzenie gaśnicze do...
Popularne
-
21sty
-
2mar
-
11mar
-
8sie
Komentarze (0)