Jaka pralka automatyczna jest najlepsza?

Przymierzasz się do zakupu pralki? Ogrom tego typu produktów na rynku może przyprawić o ból głowy. Zobacz na jakie parametry zwrócić uwagę kupując pralkę automatyczną.

Obecnie pralka automatyczna jest niezbędnym elementem wyposażeniem każdego domu. Poniżej przedstawiamy rodzaje pralek i ich najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby dopasować ją do swoich potrzeb.

Pralka automatyczna

Pralka automatyczna to urządzenie, w którym pranie odbywa się w sposób automatyczny (pobieranie, podgrzewanie i wylewanie wody, pranie i  płukanie) . Do jej atutów zaliczyć można między innymi:  dodatkowe funkcje ułatwiające pranie, programy prania, większa ładowność oraz możliwość odwirowania i/lub suszenia prania.

Pralka wolnostojąca i pralka do zabudowy

Modele wolnostojące wyróżniają się większą pojemnością oraz stanowią zdecydowanie największą część oferty producentów.  Ich ograniczenie związane jest z faktem, że zabiera ona więcej przestrzeni w łazience, co jest problemem w mniejszych pomieszczeniach. Nie mniej jednak w takim wypadku polecana jest pralka ładowana od góry.

Mała pralka do zabudowy w porównaniu do  jej większego wolnostojącego odpowiednika jest dużo kosztowniejszym rozwiązaniem. Tego typu oferta  pozwala jednak na urządzenie łazienki w wybranym w preferowanym przez nas stylu. Meble łazienkowe lub kuchenne często zawierają w sobie segment poświęcony właśnie pralkom. Dzięki czemu małej pralki, która jest zabudowana po prostu nie widać w pomieszczeniu.

Pralka ładowana od góry lub od przodu

Najpopularniejszym rozwiązaniem są pralki ładowane od frontu. Istnieje wiele modeli o małych rozmiarach dzięki czemu urządzenie tego typu idealnie sprawdzi się do małych pomieszczeń i pod zabudowę.

W ofercie producentów można znaleźć również modele, w których ładowanie prania odbywa się górą. Pralka ładowana od góry zazwyczaj różni się tylko sposobem umieszczenia w niej bębna. Również nadaje się do małych łazienek, lecz należy pamiętać, że mniejsza szerokość wywiera wpływ na długości pralki. Decydując się na tego typu pralkę, należy też pozostawić wolną przestrzeń nad urządzeniem, ułatwiającą otwarcie drzwiczek.

Funkcje dodatkowe pralek

Dodatkowe funkcje w pralkach uzależnione są zarówno od modelu, jak również producenta. Oprócz standardowych funkcji do poszczególnych modeli pralek automatycznych wprowadzanych jest obecnie szereg udogodnień poprawiających komfort użytkowania takie jak:

  • wirowanie -  w większości dostępnych modeli można zmieniać prędkość wirowania, dostosowując tym samym ten parametr do rodzaju pranej odzieży;
  • programy prania - pralki wyposażone są nie tylko w standardowe programy prania dostosowane do rodzaju tkanin i temperatury czy też poszczególnych etapów prania, takich jak namaczanie czy pranie wstępne. W niektórych urządzeniach można znaleźć również programy dodatkowe takie jak: pranie ręczne, Eko, program skrócony, program do tkanin mieszanych, program BIO lub kontrola piany;
  • równomierne rozłożenie ładunku –  urządzenie podczas prania nie zmienia pierwotnego położenia;
  • automatyczny dobór wodyfunkcja ta pozwala zaoszczędzić zużycie wody i energii;
  • opóźnienie startu pracy;
  • systemy zabezpieczające.

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również