Domowe sposoby na upały: klimatyzator z kostek lodu, kurtyna wodna, mrożona kawa, lemoniada arbuzowa

Sposobem na upał są orzeźwiające napoje, np.: lemoniada arbuzowa lub kawa mrożona, np. z dodatkiem barwnika, który dodaje jej oryginalnego koloru. Na wysokie temperatury również sprawdza się kurtyna wodna bądź klimatyzator, który można wykonać samodzielnie w domu.

Domowe sposoby na upały to szybki sposób na ochłodę ciała. Szybkie i łatwe w wykonaniu gadżety oraz napoje pomogą przetrwać nawet najwyższe temperatury.

Klimatyzator domowy z kostek lodu

Domowym sposobem na ochłodzenie pokoju jest klimatyzator, do którego wykonania potrzeba jedynie wiatraka oraz kostek lodu bądź zamrożonej wody w plastikowych butelkach. Aby uzyskać natychmiastową ulgę w upale i cieszyć się strumieniem chłodnego powietrza, wystarczy przed wiatrakiem ustawić miskę z kostkami lodu bądź kilka zamrożonych wcześniej butelek z wodą (odlewając wcześniej część płynu, aby podczas zamrażania plastik nie pękł) i włączyć urządzenie, tak by jego nawiew skierowany był w kierunku zamrożonej wody. Domowy klimatyzator oczywiście nie spowoduje, że pomieszczenie natychmiast się ochłodzi, jak w przypadku tradycyjnej klimatyzacji, np. w biurze, ale podczas silnych upałów, z pewnością odczuje się chwilową ulgę, zanim kostki lodu bądź zamrożona woda całkowicie nie rozpuszczą się. O zaletach posiadania klimatyzatora w domu przeczytasz na stronie: zdrowie.tvn.pl.

Kurtyna wodna na podwórko

Mieszkańcy domków jednorodzinnych dla ochłody mogą zainstalować na podwórku kurtynę wodną. Urządzenie można wykonać samodzielnie za pomocą: 3 rurek PCV, 2 kolanek (przegubowych lub normalnych), szpilki oraz palnika. Szpilkę należy rozgrzać palnikiem (ewentualnie zapalniczką) i wykonać nią otwory na całej długości rur. Plastikowe rury należy połączyć ze sobą za pomocą kolanek (złączenia można dodatkowo zabezpieczyć taśmą izolacyjną), a do zakończenia jednej z nich zainstalować ogrodowego węża.

Kolorowa kawa mrożona - przepis

Kawa mrożona to skuteczny sposób na ulgę w upale. Kofeina delikatnie pobudzi ciało i umysł, a podana z kostkami lodu natychmiast ochłodzi organizm. Oryginalnym pomysłem na przyrządzenie mrożonej kawy jest dodanie do niej spożywczego barwnika, dzięki czemu orzeźwiający napój uzyska kolor. Tym sposobem latem można serwować wyjątkową kawę, np. w kolorze fioletowym, różowym, czerwonym czy niebieskim. Aby przygotować mrożony napój, wystarczy zaparzyć filiżankę kawy i pozostawić do ostygnięcia. Do szklanki mleka (np. migdałowego) dodaje się ok. ½ łyżeczki barwnika, cukier (według uznania) i całość miesza z ostudzoną kawą przy pomocy kuchennego miksera. Mrożoną kawę można podawać z kostkami lodu, bitą śmietaną, a także kolorową posypką.

Lemoniada arbuzowa

Wśród owoców, które najczęściej poleca się jeść w czasie silnych upałów jest arbuz. Składa się on w 92% z wody, a także jest źródłem potasu, magnezu i witaminy C, przez co stanowi, nie tylko smaczną i orzeźwiającą, ale i zdrową przekąskę. Na bazie owoców można przygotować lemoniadę, która skutecznie ochłodzi organizm w czasie upału.

Potrzebujesz:

  • 1 kg arbuza,
  • 2 cytryny,
  • 2 l wody gazowanej,
  • 4 łyżeczki brązowego cukru,
  • ok. 100 ml wrzącej wody,
  • kilka listków świeżej mięty.

Cukier należy zalać wrzątkiem i pozostawić do ostygnięcia. Arbuza wystarczy obrać ze skóry i usunąć nadmiar pestek. Owoc należy zblendować na gładką masę i przetrzeć przez sito, aby pozbyć się pozostałości po pestkach. Do napoju wystarczy dodać wyciśnięty sok z cytryny, wodę gazowaną oraz cukrowy syrop i całość lekko zamieszać. Lemoniada arbuzowa doskonale smakuje podana z kostkami lodu oraz świeżymi listkami mięty.

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również