Zaparcia u dzieci – jak pomóc dziecku?

Zaparcia są dość częstą dolegliwością występującą wśród małych dzieci. Przyczynić się do nich może wiele czynników, takich jak spożywanie przetworzonej żywności, czy dostarczenie organizmowi zbyt małej ilości wody. Gdy dziecko rzadko wypróżnia się, należy niezwłocznie udać się do lekarza i ustalić przyczynę. Jednocześnie można wspomóc się domowymi metodami.

Po pierwsze, zmiany w jadłospisie

Wprowadzenie do diety dziecka produktów bogatych w błonnik może pomóc maluchowi. Błonnik występuje na przykład w płatkach owsianych, kaszy gryczanej, suszonych owocach, otrębach pszennych i marchewce. Składniki te warto mieszać z jogurtami naturalnymi, które w swoim składzie mają żywe kultury bakterii. W połączeniu z błonnikiem poprawią perystaltykę jelit u dziecka oraz przyspieszą procesy metaboliczne.

Co jeszcze w diecie?

Które z artykułów spożywczych poprawiają funkcjonowanie układu trawiennego? Oczywiście nie można nie wspomnieć o śliwkach. Te owoce to potężna dawka pektyn, które regulują pracę jelit. Spróbuj podać dziecku najpierw suszone śliwki i zobacz reakcję organizmu. Czy nastąpiło wypróżnienie? Twoja pociecha może również spróbować śliwek surowych lub kompotu śliwkowego.

Aby nie doprowadzić lub powstrzymać zaparcia u dziecka ważne są dobre nawyki żywieniowe. Problemom z wydalaniem sprzyja serwowanie maluchowi tłustych potraw, fast foodów, czy mięsa wieprzowego, ale również słodkich napojów gazowanych i słodkości. Równie ważne jest przypilnowanie pociechy, aby codziennie wypijała przynajmniej 5 szklanek wody niegazowanej dziennie. 

Jakie leki na zaparcia?

Gdy zmiany w diecie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, alternatywą są leki na zaparcia. Które z nich można podawać dziecku? W pierwszej kolejności powinieneś rozważyć medykamenty zawierające laktulozę. U dzieci działa ona szybciej niż u pacjentów dorosłych. Na efekty czeka się z reguły 2-3 dni, a stolec zmienia swoją konsystencję, dzięki czemu dziecku łatwiej wydalić go z organizmu.

Dobre rezultaty w walce z zaparciami u dzieci przynosi picie siemienia lnu. Dwie łyżki ziaren należy zalać 500 ml wody i zagotować na małym ogniu. Następnie odcedzić, ostudzić i podać dziecku. 

Jeśli doraźne podawanie środków leczniczych nie pomaga, szybko trzeba zgłosić się z pociechą do lekarza.

Zaparcia nawykowe - czym są?

Trudność z wypróżnianiem u dzieci może mieć związek z tzw. zaparciami nawykowymi. Oznaczają one, że dziecko powstrzymuje się przed oddaniem stolca. W zależności od jego wieku powody bywają różne: niechęć ze strony malca do odpieluchowania, poczucie wstydu co do samej czynności defekacji w miejscu publicznym, czynniki psychologiczne, takie jak strach przed szkołą. 

Jak przebiega leczenie zaparć nawykowych? Najpierw lekarz musi postawić diagnozę i wykluczyć inne przyczyny przytrzymywania stolca w jelitach. Później przepisuje łagodne leki ziołowe mające na celu zmiękczyć masę kałową. Jeśli nawyk ten został nabyty przez silne podłoże psychologiczne, warto skorzystać z usług terapeuty.

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również