PIT przez internet 2018/2019 – kto może złożyć deklarację online i o czym powinien pamiętać?

Obecnie PIT przez internet może złożyć już każdy podatnik i coraz większa liczba z nich korzysta z tej możliwości. W 2018 roku nie wychodząc z domu deklarację podatkową wypełniło aż 56% uprawnionych do tego Polaków. Które z wniosków warto złożyć przez internet i co zrobić, by cały proces przeszedł szybko i sprawnie?

PIT przez internet – z czego wynika jego popularność?

Z każdym rokiem rośnie liczba podatników decydujących się na wypełnienie deklaracji PIT przez internet. Przyczynia się do tego rosnąca cyfryzacja społeczeństwa, ale nie tylko. Rozliczenie się z urzędem skarbowym bez wychodzenia z domu to kusząca wizja: bez konieczności wysyłania dokumentu pocztą ani oczekiwania w kolejce w urzędzie. Co najbardziej cenią sobie podatnicy rozliczający się online?

1.      Ekspresowe wypełnienie. Uzupełnienie deklaracji trwa kilka minut – i to wszystko. System wysyła formularz bezpośrednio do urzędu, nie ma więc konieczności dostarczania go samodzielnie.

2.      Brak błędów. Pomyłki przy wypełnianiu zeznania PIT przez internet zdarzają się o wiele rzadziej. Po pierwsze, błąd łatwiej jest skorygować. Po drugie, program czuwa nad poprawnością i kompletnością wpisywanych danych.

3.      Szybszy zwrot podatku. Dzięki temu, że złożenie formularza online zajmuje kilka minut, można zrobić to w każdym wolnym momencie. W ten sposób omijamy kolejki, a nasze zeznanie trafia prosto do rozpatrzenia. PIT-y złożone online są rozpatrywane szybciej, bo nie wymagają ręcznego przepisywania informacji do systemu przez pracownika.

Kto może złożyć PIT online i o czym musi pamiętać?

Obecnie deklarację podatkową przez internet mogą złożyć podatnicy rozliczający się na formularzach: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-39, PIT-16, PIT-16A i PIT-19A.

Jak przejść przez proces składania PIT przez internet? Na początku wybierz sposób rozliczenia: przez program do pobrania lub online. Następnie wybierz swój formularz i uzupełnij dane. System sprawdzi ich poprawność, a nawet wykona obliczenia za Ciebie. Poinformuje Cię też, jeśli pozostawiłeś puste pole, które powinno zostać wypełnione.

Aby bezproblemowo złożyć PIT przez internet, przygotuj swoje podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL lub NIP, a także kwotę przychodu za rok poprzedzający ten, za który się rozliczasz. Są to tzw. dane autoryzacyjne, które pozwolą Ci na bezpieczne przesłanie deklaracji, a systemowi na zidentyfikowanie Ciebie jako konkretnego podatnika. Dzięki nim nie potrzebujesz wyrabiać podpisu elektronicznego.

Po przesłaniu PIT otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest gwarancją, że deklaracja dotarła do urzędu na czas.

>>> Rozlicz PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<

Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info

 

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również