Bezprzewodowe głośniki i słuchawki – na jakiej zasadzie dokonać wyboru?

Urządzenia audio oparte na technologii Bluetooth są popularne przede wszystkim wśród osób aktywnych i często podróżujących. Dzięki nim możemy słuchać naszej ulubionej muzyki w każdych warunkach. Konieczny okaże się jednak wybór ich odpowiedniego rodzaju.

W sieci możemy spotkać się z częstym utyskiwaniem audiofilów, jakoby urządzenia bezprzewodowe zapewniały znacznie niższej jakości dźwięk w porównaniu z modelami podłączanymi za pomocą kabla. W przypadku sprzętów tanich tak też jest, jednak nie możemy zapominać, że na rynku dostępnych jest wiele naprawdę solidnych urządzeń, dzięki którym komfort słuchania muzyki (i nie tylko) będzie bardzo wysoki.

Do tego wszystkiego należy dodać najważniejsze zalety związane z wykorzystaniem modeli bezprzewodowych. Mowa tu przede wszystkim o mobilności takich rozwiązań. Użyjemy ich wszędzie, bez obawy o konieczności użycia odpowiedniego przewodu. Słuchawki Bluetooth uwolnią nas natomiast przed plątaniną kabli, która potrafi wyprowadzić z równowagi nawet tych najcierpliwszych.

Nie możemy zapomnieć także o tym, że zarówno głośniki, jak i słuchawki bezprzewodowe mogą odtwarzać dźwięk z wielu różnych urządzeń, a także z kart pamięci – nie musimy ich przepinać, wystarczy sparować z komputerem, telefonem czy tabletem. Doskonale sprawdza się to zwłaszcza w przypadku korzystania z serwisów streamingowych.

Istotny wybór

Oczywiście wszystko to nie oznacza, że omawiane sprzęty są pozbawione wad. Te zależą przede wszystkim o ich jakości. Każdy głośnik i każde słuchawki Bluetooth w końcu się wyczerpią – po jakim czasie? Jest to zależne od konkretnych modeli.

To samo tyczy się chociażby zasięgu działania i wspomnianej już jakości odtwarzanego dźwięku. Wszystko to sprawia, że podczas zakupu tych produktów powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie opisujące je parametry techniczne.

Jak wybrać głośnik Bluetooth?

Na początek warto wspomnieć, że owa „bezprzewodowość” w przypadku głośników dotyczyć może wyłącznie sposobu przesyłu danych. Niektóre z nich mogą być bowiem zasilane sieciowo lub przez USB (kablem możemy podłączyć je na przykład do laptopa). Jeśli więc zależy nam na pełnej mobilności, powinniśmy wybierać głośniki przenośne zasilane bateriami lub akumulatorem.

W takim przypadku ważne jest również to, jak długo głośnik Bluetooth może pracować bez konieczności podłączania go do ładowania. Zwykle jest to kilka godzin. Modele bateryjne są znacznie mniej popularne od akumulatorowych, ponieważ wymagają częstej wymiany baterii.

Kolejnym istotnym parametrem w przypadku głośników bezprzewodowych jest zasięg ich działania, a więc to, z jakiej odległości będziemy w stanie przesyłać na nie dźwięk. W przypadku modeli wysokiej jakości zasięg wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów. Musimy jednak pamiętać, że informacje podawane przez producentów czas nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Jeśli więc zależy nam na jak największym zasięgu, powinniśmy zaznajomić się z recenzjami interesującego nas sprzętu oraz opiniami osób, które miały już okazje z niego skorzystać.

Oczywiście nie możemy zapomnieć także o parametrach związanych z jakością odtwarzanych dźwięków. Ta natomiast zależna jest między innymi od pasma przenoszenia, a więc częstotliwości dźwięku, który może zostać odtworzony. Im zakres ten jest szerszy, tym lepiej. Bardzo ważna jest również moc, która informuje nas o tym, jak głośno głośnik Bluetooth może grać. Jeśli chcemy na przykład urządzić imprezę w ogrodzie, powinniśmy to sprawdzić.

W wielu przypadkach warto zwrócić uwagę również na wszystkie obsługiwane funkcje oraz zamontowane wyposażenie. Wspomnieć należy między innymi o możliwości odtwarzania muzyki z nośników zewnętrznych (np. kart pamięci lub pendrive’ów), wbudowanym subwooferze, pilocie do zdalnego sterowania oraz wszystkich wykorzystywanych technologiach.

Jak wybrać słuchawki Bluetooth

Wybór dobrych słuchawek bezprzewodowych w wielu kwestiach będzie wyglądał podobnie, jak w przypadku zakupu głośników. Zwrócić uwagę musimy przede wszystkim na zasięgi ich działania (wynieść może od 9 do nawet 100 metrów), a także maksymalny czas pracy (od 2 do 100 godzin). Do tego należy dodać również pasmo przenoszenia dźwięków. Niezwykle ważna będzie także czułość słuchawek, na podstawie której możemy wywnioskować, jak głośno mogą grać.

Przed dokonaniem zakupu musimy również zastanowić się nad konstrukcją urządzeń. Na rynku dostępne są bowiem słuchawki nauszne, które doskonale izolują nas od dźwięków dochodzących z zewnątrz, a także modele douszne i dokanałowe. Pierwsze z nich zalecane są graczom i osobom szukającym słuchawek do oglądania filmów, natomiast drugie sprawdzą się lepiej w podróży i podczas uprawiania rozmaitych sportów (warto rozważyć także zakup modeli ze specjalnymi pałąkami stabilizującymi słuchawki).

Oczywiście nie zapominajmy także o funkcjach i wyposażeniu dodatkowym. Tu wymienić należy wbudowany mikrofon, czytnik kart pamięci, radio czy też możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych i sterowania urządzeniami podłączonymi do słuchawek

Jak widać, wybór zarówno głośników, jak i słuchawek bezprzewodowych musi odbyć się po uwzględnieniu wszystkich najważniejszych kwestii. Dopiero dzięki temu będziemy w stanie zakupić urządzenia najlepiej spełniające nasze potrzeby i wymagania.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Zobacz również