Jak przenieść kontakty z karty SIM na smartfona?

Czasy ręcznego przenoszenia kontaktów z jednego telefonu na drugi już dawno minęły. Nikt już sobie chyba nie wyobraża, że po zakupie nowego telefonu miałby spędzić wieczór na przepisywaniu kontaktów z jednego aparatu na drugi. Nie oznacza to co prawda, że te kontakty przeniosą się automatycznie. Oczywiście są takie rozwiązania, które wykonują całą tę operację, za użytkownika. Tak jest na przykład z telefonami iPhone od Apple. 

  1. Jak przenieść kontakty z karty SIM na smartfona?
  2. Czy zawsze kopiowanie danych z karty SIM jest możliwe?
  3. Gdzie zapisują się kontakty?

Jak przenieść kontakty z karty SIM na smartfona?

Metod przenoszenia kontaktów z telefon na telefon jest co najmniej kilka. Można je zaimportować z konta Google, wcześniej wyeksportowanego pliku, można przenieść za pomocą bluetooth lub aplikacji konkretnego producenta smartfonów. Można także skorzystać z Apple ID i pobrać kontakty z chmury. Warto jednak zacząć od początku.Karta SIM jest wyposażona w mikroprocesor i ma wbudowaną pamięć. Bez niej telefon nie będzie działał. Wykupując abonament lub telefon na kartę, mikroprocesor otrzymujemy od operatora. To dzięki karcie SIM możemy przyłączyć się do konkretnej sieci komórkowej. Dopiero włożenie karty SIM do iPhone'a czy innego smartfona pozwala na wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości SMS, a także na uzyskanie transmisji danych sieci komórkowych i połączenie z internetem. Dla wielu użytkowników karta SIM to także miejsce, w którym zapisuje się kontakty. To właściwie najprostszy sposób na ich przeniesienie z jednego telefonu na drugi. Nauka jak przenieść kontakty z karty sim na smartfona jest bardzo prosta, natomiast warunek jest jeden. Kontakty muszą się na tej karcie SIM znaleźć, a z reguły smartfony fabrycznie ustawione są tak, że zapisują kontakty w pamięci telefonu lub chmurze, dlatego przed wymianą telefonów należy w ustawieniach smartfona wybrać opcję kopiowania kontaktów na kartę SIM.

W takim przypadku, jeśli baza kontaktów jest zapisana na karcie SIM, wystarczy ją przełożyć do nowego telefonu, wejść w aplikację kontakty, a następnie wybrać ich ustawienia. W tym miejscu z reguły znaleźć można polecenie import/eksport kontaktów. Należy wybrać import kontaktów z karty SIM. Do wyboru jest bowiem jeszcze możliwość importu kontaktu z telefonu. Rozwiązanie to działa podobnie w przypadku telefonów z systemem Android, Windows, jak i iOS. Zadanie to jest bardzo proste zajmuje kilka chwil i nie wymaga żadnej szczególnej wiedzy. Warunek jest właściwie tylko jeden. Kontakty muszą znaleźć się na karcie SIM. Jeśli jednak nawet się o tym zapomni, zawsze można przełożyć kartę na chwilę do starego telefonu, skopiować kontakty na kartę i przeprowadzić całą operację raz jeszcze.

Czy zawsze kopiowanie danych z karty SIM jest możliwe?

Przenoszenie kontaktów na karcie SIM wydaje się najprostsze, natomiast okazuje się, że nie zawsze jest możliwe. Dzieje się tak przede wszystkim w momencie, gdy zmiana telefonu wymaga również zmiany karty SIM. W przypadku najnowszych modeli telefonów nie jest to problem, ponieważ wszystkie już bazują na karcie MicroSIM. W obiegu nadal są jednak telefony wymagające karty MiniSim oraz tradycyjnej karty SIM. Jeśli wymiana telefonu wiąże się ze zmianą typu karty SIM, w takiej sytuacji nie ma szans na przeniesienie kontaktów za pomocą pamięci karty. Przypadek ten najczęściej ma miejsce, gdy użytkownik w końcu decyduje się na przejście z tradycyjnego modelu telefonu na smartfona lub w prostego smartfona na mini komputer, jakim są najnowocześniejsze urządzenia. W takiej sytuacji pozostaje jedynie eksport kontaktów do pliku lub skorzystanie z Bluetooth. Nowoczesne urządzenia są zaprogramowane tak, że wykrywają stary telefon przy pierwszym użyciu i jeśli ma one Bluetooth proponują import kontaktów.

Gdzie zapisują się kontakty?

Karta SIM to tylko jedno z kilku miejsc, w których można zapisać kontakty. Można zapisać je również w pamięci konkretnego telefonu. Tak też fabrycznie ustawiona jest spora część smrtfonów. Zapis kontaktu w pamięci telefonu otwiera możliwość dodania większej ilości danych, wgrania zdjęcia, zapisania adresu e-mail, a także tego tradycyjnego adresu. Takie dane warto wyeksportować raz na jakiś czas, inaczej w wyniku awarii można stracić całą swoją bazę kontaktów. Metod eksportu danych jest do najmniej kilka. Proste i podstawowe narzędzie to wyeksportowanie kontaktów do pliku i przechowywanie ich na dysku zewnętrznym lub w komputerze. Większość producentów smartfonów ma na to już jednak innych pomysł. Kontakty automatycznie zapisują się na koncie Google lub iCloud, skąd można je bez problemu pobrać. Co ważne, kontakty zapisują się automatycznie, więc nie ma potrzeby "nadpisywania" nowych danych, system robi to za nas. Do przechowywania danych konto Google wykorzystują smartfony z systemem Android, iCloud - iPhone. Chmury danych nie ograniczają się zresztą wyłącznie do bazy kontaktów. Zapisać tam można całą skrzynkę wiadomości, zdjęcia, projekty i pliki znajdujące się w smartfonie. Producenci smartfonów doskonale zdają sobie sprawę, że dla wielu osób jest to podstawowe narzędzie pracy, a więc wyniki na nim zapisane trzeba szczególnie chronić.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również