Zasady tworzenia ergonomicznego stanowiska pracy w Twojej firmie

Stworzenie dobrych warunków, które ułatwiają pracę w biurze, jest nie lada wyzwaniem. Ogromny wpływ na jakość pracy ma bowiem wiele czynników, takich jak chociażby szerokość i wysokość biurka, właściwy dobór fotela, który uchroni nas przed natarczywymi bólami kręgosłupa, a także rodzaj monitora i jego odległość od naszej twarzy. W jaki sposób stworzyć jak najbardziej optymalne warunki? Co dokładnie należy kupić, aby Twoja firma spełniała wszystkie zasady BHP?

Dlaczego stanowisko pracy ma takie duże znaczenie?

Przed zapoznaniem się z praktycznymi poradami, warto jest zastanowić się, dlaczego ergonomiczne stanowisko pracy jest takie istotne. Przede wszystkim należy pamiętać, że praca przy komputerze może powodować wiele problemów. Pozostawanie przez długi czas w bezruchu sprawia, że wzrasta obciążenie mięśniowo-szkieletowe, zaś niewłaściwy ekran monitora może odbijać światło, przez co dodatkowo męczą się i psują oczy.

Zapewnienie właściwych warunków do pracy to nie tylko sposób, dzięki któremu zapewniamy swoim pracownikom zdrowie i bezpieczeństwo, lecz również możliwość wpłynięcia w pozytywny sposób na ich efektywność i wydajność. Oznacza to, że niezbędna może okazać się inwestycja w specjalistyczne wyposażenie, które stworzy ergonomiczne stanowisko pracy.

Krzesła biurowe

Jest to najważniejszy element, który ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia pracownika. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób wykonuje pracę siedzącą, przy komputerze. Zły dobór krzesła bądź fotela może spowodować powstawanie uciążliwych problemów z kręgosłupem.

Meble pracownicze Lobos

Przyjmuje się, że siedzisko krzesła powinno znajdować się na wysokości 45 centymetrów od podłogi, z możliwością dodatkowej regulacji. Kąt oparcia nie powinien być zaś większy niż 10 stopni odchylenia w tył, również regulowane. Są to podstawy wynikające bezpośrednio z przepisów BHP, jednak warto jest również zastanowić się nad inwestycją w siedziska z zamontowanymi kółkami oraz mechanizmem obrotowym, właściwie wyprofilowanym siedziskiem, oparciem, jak również z regulowanymi podłokietnikami.

Zaawansowane krzesła tego typu mogą okazać się jednak dosyć drogie. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się kupno mebla używanego. Te wyższej klasy mogą być w doskonałym stanie nawet po kilku latach użytkowania, a taki sposób zakupu zapewnia bardzo dużą oszczędność kosztów.

Ergonomiczne biurko przystosowane do pracy z komputerem

Podstawowym błędem popełnianym przez właścicieli firm jest kierowanie się jedynie ceną bądź wyglądem zewnętrznym mebla. W efekcie często kupują oni meble, które nie są przystosowane do pracy, są mało wytrzymałe lub nie posiadają odpowiednich warunków fizycznych. Standardowo, biurko powinno mieć wysokość około 75 centymetrów, jednak warto jest rozważyć zakup meble z dodatkową możliwością regulacji wysokości nóżek bądź blatu. Szerokość i głębokość zaś powinny być dobrane w odniesieniu do ilości sprzętów, które będą znajdowały się na biurku.

Według badań specjalistów, klawiatura komputerowa powinna zostać umiejscowiona bezpośrednio na blacie biurka, nie zaś na wysuwanej półce, co było popularne jeszcze niedawno. Jest to rozwiązanie wygodniejsze oraz bardziej ergonomiczne.

Przed zakupem należy dokładnie zweryfikować wszystkie parametry biurka. Szukanie bezpośrednio wśród ofert biurek przystosowanych do pracy biurowej sprawi, że powinny one spełniać wszystkie powyższe wymagania, jednak w każdej sytuacji warto jest się dodatkowo upewnić.

monitor komputera

Monitor do wygodnej pracy

Odpowiednio dobrany i ustawiony monitor może uchronić pracownika przed zbyt szybkim męczeniem się wzroku. W takiej sytuacji podstawą jest kupno monitora z ekranem matowym, ponieważ ten rodzaj nie odbija światła. Współcześnie można spotkać na przykład antyodblaskowe panele LCD lub ekrany LED. Najbardziej optymalna wielkość matrycy to 24 cale.

Ekran powinien znajdować się w odległości od 40 do 75 centymetrów od oczu, na wysokości 75-90 centymetrów. Należy również zwrócić uwagę na różnicę między wysokością monitora a klawiatury, która powinna wynosić więcej niż 10 centymetrów. Dodatkowo, zmęczeniu oczu i karku może zapewnić ustawienie kąta obserwacji ekranu w zakresie od 20 do 50 stopni w dół od linii wzroku.

Dodatkowe rozwiązania

Pracownik powinien również mieć zapewniony podnóżek, który wyposażony jest w możliwość regulacji do własnych potrzeb. Jego stopień nachylenia nie powinien jednak przekraczać 15 stopni.

Wszystkie te zasady razem służą stworzeniu ergonomicznego stanowiska pracy, należy więc o nich pamiętać podczas inwestowania w wyposażenie swojego biura. Prawidłowe ich wdrożenie sprawi, że pracownicy będą mogli pracować bardziej komfortowo i wydajnie, jednocześnie zapewniając im jak najwyższy poziom bezpieczeństwa.

 

Redakcja

structum.com.pl

Zobacz również