Dotacje na innowacje: 5 podstawowych pytań i odpowiedzi

O dodatkowych funduszach z Unii Europejskiej słyszysz na każdym kroku, wszędzie też zauważasz charakterystyczne tabliczki i naklejki z informacjami o tym, skąd zostały pozyskane środki na daną inwestycję. Ostatnio coraz popularniejsze jest też hasło „dotacje na innowacje”. Jeśli często się z nim spotykasz, ale nie do końca wiesz o co chodzi, a temat cię ciekawi, to ten artykuł jest dla ciebie!

Dotacje wzbudzają ogromne zainteresowanie i nic dziwnego. To szansa na solidny zastrzyk finansowy dla firmy, często bezzwrotny, dzięki któremu firma ma możliwość rozwoju. Oto kilka najczęściej zadawanych pytań w kontekście dotacji na innowacje:

Co to jest innowacja?

W dużym uproszczeniu to wdrożenie w firmie czegoś nowego. Zakres takiej innowacyjności może być bardzo szeroki. Od wprowadzenia nowego lub ulepszonego produktu, procesu czy metody np. organizacyjnej, przez współpracę z innowatorami czy kontakt z otoczeniem. Często nacisk jest kładziony na prace badawcze, które mogą być autorskim pomysłem firmy albo implementacją rozwiązań z innej.

Czym są dotacje na innowacje?

Dotacje to bezzwrotna pomoc finansowa, która pochodzi ze specjalnych programów unijnych. Aktualnie Unia największy nacisk kładzie na dotacje na innowacje, projekty badawczo-rozwojowe oraz na rozwój firmy. Zdobyte dzięki dotacjom środki można wykorzystać na wiele różnych sposobów, np. na wynagrodzenia zespołu, materiały, zakup sprzętów czy koszty budowy.

Kto może skorzystać z dotacji?

Teoretycznie – każdy. Aktualnie jednak uprzywilejowaną pozycję w uzyskiwaniu takich dotacji w Polsce mają firmy prowadzące działalność badawczo-rozwojową i innowacyjną. Ma to na celu  zwiększenie ich  konkurencyjności nie tylko w kraju ale też na rynku międzynarodowym. Różne programy kierowane są do różnych firm, zyskać mogą zarówno mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające mniej niż 10 pracowników, jak i małe, średnie czy nawet duże przedsiębiorstwa o sporym rocznym obrocie.

Jak znaleźć program unijny?

Kluczowe jest znalezienie odpowiedniego RPO, czyli Regionalnego Programu Operacyjnego, właściwego dla konkretnego województwa, który rozdziela unijne pieniądze według określonych wytycznych. W zależności od potrzeb firmy, jej charakteru najlepiej wnioskować o dofinansowanie z odpowiedniego programu. Można go znaleźć np. w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich danego regionu.

Jak się zgłosić?

Konieczne będzie wypełnienie wniosku o dotację, często wymagany jest także biznesplan i dokumenty związane z pracami badawczymi. Cała procedura teoretycznie nie jest trudna, ale wymaga dużej skrupulatności. Źle wypełniane wnioski często odrzucane są ze względów formalnych. Aby takiej sytuacji uniknąć, można rozważyć skorzystanie z usług firm, które pomagają w uzyskaniu dotacji.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również