Pistolety lakiernicze - jakie są rodzaje i jakie wybrać?

Malowanie natryskowe za pomocą pistoletu może znacznie ułatwić malowanie. Malowanie natryskowe ułatwia pracę, daje równą powierzchnię i nie wymaga specjalnych umiejętności. Łatwo jest wybrać pomiędzy tradycyjnymi metodami malowania a pistoletem natryskowym. Ale zanim zaczniesz, ważne jest, aby wybrać odpowiednie narzędzie. Zanim kupisz pistolet natryskowy, zastanów się, jaki rodzaj pracy będziesz wykonywać. Na rynku istnieje wiele opcji takich narzędzi. Jednak ich konstrukcja i sposób użycia mogą się czasem bardzo różnić. Należy pamiętać, że nie wszystkie narzędzia są sobie równe. Jedne sprawdzą się na dużych powierzchniach, inne będą trudne w obsłudze. Jak więc wybrać odpowiedni model? 

Czy szukasz pistoletu niskociśnieniowego czy wysokociśnieniowego?

Ważne jest, aby znać najpopularniejsze podziały w tej dziedzinie, ponieważ przeznaczenie pistoletu zadecyduje o rodzaju narzędzia, które powinieneś wybrać. Mowa tu o pistoletach niskociśnieniowych i wysokociśnieniowych.

  • Pistolety wysokociśnieniowe - Czasami dozwolony jest tylko jeden otwór, przez który może wydostać się farba. Ważne jest, aby był on bardzo mały, ponieważ zwiększy to ciśnienie, przy którym farba jest wyrzucana. Efekt "miotły" można uzyskać stosując wysokie ciśnienie i odpowiednią dyszę. Jest to mgła, która zazwyczaj zawiera bardzo mało farby. Jest ona jednak wyrzucana pod ogromnym ciśnieniem, co czyni ją przydatną do malowania dużych powierzchni. 
  • Pistolet lakierniczy HVLP Urządzenia te mają więcej otworów w dyszach, co przekłada się na ilość farby potrzebnej do malowania. To tutaj zazwyczaj mówimy o niskim ciśnieniu i dużej ilości farby potrzebnej do malowania. Obecnie dostępne są kompresory, które zwiększają ciśnienie, dzięki czemu malowanie jest bardziej ekonomiczne i zapewnia wysoką jakość.
  • Pistolet lakierniczy LVLP - Zaawansowana technologia, która łączy w sobie niskie ciśnienie i niskie wymagania dotyczące ilości powietrza. Narzędzia te są niezwykle ergonomiczne, ponieważ wymagają bardzo małej ilości farby lub powietrza. 

Który pistolet wybrać z górnym czy dolnym zbiornikiem?

Następnie należy wybrać pozycję zbiornika. Na rynku dostępne są zarówno pistolety do górnego, jak i dolnego zbiornika. Pytanie brzmi, który z nich należy wybrać? Różnice są subtelne i zależą od rodzaju wykonywanej pracy. Pistolety z górnym zbiornikiem mają bardzo praktyczną konstrukcję, która pozwala na bardzo wygodne malowanie przy zachowaniu niskiego ciśnienia. Zbiorniki górne są często bardzo małych rozmiarów, dlatego przy pracy na dużych powierzchniach konieczne jest częste uzupełnianie zbiornika. Jest to w przeciwieństwie do pistoletów z dolnym zbiornikiem, które mają znacznie większą pojemność. To rozwiązanie wymaga wysokiego ciśnienia, aby wyciągnąć farbę z pojemnika. W przypadku zbiornika górnego funkcja ta jest realizowana przez grawitację.

lakierowanie samochodu pistoletem lakierniczym

Jak prawidłowo ustawić pistolet natryskowy?

Prawidłowe ustawienie opryskiwacza podczas pracy jest niezwykle istotne. Każdy błąd może mieć duży wpływ na jakość pracy i niezawodność sprzętu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w ustawieniu pistoletu natryskowego.

  1. Podczas malowania należy robić przerwy, ponieważ wzrost temperatury podczas długotrwałej pracy może znacznie skrócić żywotność pistoletu.
  2. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią dyszę do rodzaju powierzchni. Jeśli powierzchnia jest duża, warto wybrać dysze szerzej rozstawione. Pozwoli to na szybsze i bardziej efektywne malowanie.
  3. Farba może się gromadzić, jeśli pistolet znajduje się zbyt blisko powierzchni.
  4. Kompresor może zapewnić zbyt małe ciśnienie i farba osiada na powierzchni zbyt mocno, powodując efekt skórki pomarańczowej (farba łuszczy się).
  5. Jeśli dysza znajduje się zbyt blisko malowanej powierzchni, farba nie będzie dobrze pokrywać i trzeba będzie nałożyć kolejną warstwę. 

Jak czyścić pistolet natryskowy?

Przy czyszczeniu pistoletu lakierniczego i całego zestawu najważniejszą zasadą jest, aby robić to zaraz po zakończeniu pracy. Malowanie natryskowe może spowodować, że mgła pokryje nie tylko malowaną powierzchnię, ale również całe wyposażenie (szczególnie sufity). Ważne jest, aby zaraz po zakończeniu malowania natryskowego wyczyścić wszystkie elementy zestawu: kompresor, dysze i przewody oraz sam pistolet. Wystarczy nalać wody do pojemnika, a następnie za pomocą kompresora zasysać wodę bezpośrednio do pistoletu. Zestaw będzie czysty, jeśli ciecz wypływająca z dyszy nie będzie miała tego samego koloru, co farba użyta do pracy. 

Więcej porad odnośnie narzędzi znajdziesz na https://elektronarzedziaopinie.pl/

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również