Rynek biurowy w Warszawie nie zwalnia tempa rozwoju

Warszawa jest największym ośrodkiem biurowym w Polsce. Zasoby powierzchni biurowych stolicy wynoszą ok. 5,5 mln m kw. Warszawska przestrzeń biurowa systematycznie się powiększa, a tempo jej rozwoju jest bardzo dynamiczne.

Mocną pozycję biurowego rynku w Warszawie potwierdza rosnąca podaż. W stolicy realizowanych jest wiele inwestycji w tak atrakcyjnych lokalizacjach biznesowych, jak Śródmieście, Mokotów, Wola czy Ochota. Jest to ważny czynnik zachęcający najemców do rezerwowania lokali w najdogodniejszych miejscach.

Biura na wynajem – modny trend, który przybiera na sile

Inwestycje w Warszawie są realizowane głównie z myślą o najmie powierzchni biurowych. W I kwartale 2019 r. podpisano w mieście umowy najmy obejmujące łącznie ponad 400 tys. m. kw., z czego niemalże 30 proc. było umowami przednajmu. Warto także nadmienić, iż inwestycje biurowe z terminem realizacji do końca 2020 r. są już wynajęte w ponad 40 proc. Należy przy tym zauważyć, iż zmniejszyła się liczba pustostanów. Firmami wpływającymi na podaż są przede wszystkim firmy z sektora finansowego (konsolidacje w branży generują ogromne zapotrzebowanie na nowe biurowce), IT oraz start-upy. Wspomnieć tu też trzeba o korporacjach, które w tym obszarze mają znaczący udział.

Biura na wynajem – elastyczne formy umów

Firmy szukające biura w Śródmieściu Warszawy coraz częściej zainteresowane są elastycznymi formami najmu, co niejako wymusza na deweloperach określone kierunki działań inwestycyjnych. Nie wszystkie firmy – głównie ze względów finansowych – są zainteresowane długoterminowymi umowami najmu. Na popularności zyskują biura coworkingowe, które można wynająć w ramach abonamentu godzinnego, tygodniowego lub miesięcznego.

Śródmieście w Warszawie nadal ma największe wzięcie, ale…

Śródmieście z zasobami powierzchni biurowych wynoszącymi 1,5 mln m kw. to najlepsza lokalizacja dla biura w Warszawie, lecz z uwagi na najwyższe czynsze firmy szukają lokali poza centrum. Z tego względu inwestycje biurowe są realizowane na dużą skalę w innych częściach Warszawy.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również