Wakacje po sezonie - przygotuj samochód na postój jesienią i zimą

Wakacje jesienią? Wypad na narty zimą? Coraz częściej dłuższe urlopy spędzamy poza sezonem. Jest taniej i mniej turystów. Planując urlop w tym okresie i pozostawiając auto na parkingu na okres 2-3 tygodni trzeba jednak o niego szczególnie zadbać.

Niezależnie od tego, czy zostawiasz auto pod domem czy wybierasz parking przy lotnisku, pozostawienie auta, którym nikt nie będzie jeździł, wiąże się z kilkoma niebezpieczeństwami - rozładowaniem akumulatora, pojawieniem się wżer rdzy na elementach metalowych, zamarznięciem zamków czy zapieczeniem uszczelek. Solidne przygotowanie auta do dłuższego postoju jesienią i zimą jest konieczne.

O co zadbać przygotowując samochód do postoju w chłodnych miesiącach?

  • Smarowanie uszczelek - wystarczy nawet wazelina kosmetyczna (choć może brudzić ubrania, dlatego należy uważać przy wsiadaniu). W sklepach dostępne są też specjalne preparaty konserwujące. Wystarczy nasmarować uszczelki (najlepiej jeszcze przed sezonem zimowym).
  • Tankowanie do pełna - absolutna konieczność przy pozostawianiu auta na dłuższy czas. Oczywiście tydzień na parkingu z pustym bakiem jeszcze autu nie zaszkodzi, ale przy dłuższych postojach to konieczność.
  • Redukcja ryzyka zwarcia - głównie poprzez odłączenie elementów, które mogą pobierać prąd z akumulatora.
  • Antyzamarzacz do zamków - by po powrocie z wakacji nie okazało się, że nie możemy nawet otworzyć drzwi.

Dobrym pomysłem przy pozostawieniu auta na parkingu jest też przykrycie przedniej szyby folią, która nie dopuści do jej zamarznięcia. Nic nie jest bardziej irytujące niż konieczność skrobania auta tuż po powrocie z wakacji, kiedy marzymy o tym, by jak najszybciej dostać się do domu.

Pomocny parking przy lotnisku

Nawet najlepsze zadbanie o pojazd i przygotowanie go do dłuższego postoju nie zagwarantuje nam tego, że auto po powrocie z wojaży ruszy bezproblemowo. Zwłaszcza, jeśli będzie to już okres przymrozków lub głęboka zima. Wybierając parking przy lotnisku warto zatem przyjrzeć się temu, czy zapewni on nam wsparcie, jeśli nasz pojazd się zbuntuje. Dobrze wyposażony parking będzie posiadał takie akcesoria jak urządzenie rozruchowe, kompresor czy odmrażacz do zamków.

Mimo takiego zabezpieczenia - przy pozostawianiu auta na dłuższy okres w sezonie jesienno-zimowym - dobrym pomysłem jest zakup kabli rozruchowych, które będziemy wozić ze sobą w bagażniku.

Artykuł powstał przy współpracy z parkingiem przy lotnisku Kraków - Balice - ParkujGo

Materiał partnera zewnętrznego

 

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również