Czy to czas na wymianę smartfona?

Kiedy kolejny raz wpisujesz w wyszukiwarkę frazę „jak zresetować telefon”, bądź czekasz kilkanaście sekund by on „zatrybił”, to czas zastanowić się czy nie potrzebujesz nowego smartfona. Oczywiście nie każdy chce od razu pozbywać się obecnego sprzętu, ponieważ wiąże się to z kosztami. Kiedy jednak warto pokusić się o wymianę telefonu?

Koszty, koszty

Przede wszystkim telefon jest do wymiany wówczas, gdy po usterce koszty jego naprawy są zbyt duże. Jednak sam musisz ocenić, co jest dla ciebie lepsze: wydać czterysta złotych na naprawę czy dołożyć dwieście i mieć nowy telefon ze średniej półki. To zależy od tego jakim modelem obecnie dysponujesz, czy dużo cię on kosztował na początku, czy jesteś zadowolony z jego użytkowania oraz czy nie znajdują się na nim jakieś ważne pliki czy informacje, które koniecznie chcesz odzyskać. Oczywiście jeżeli tylko możesz, staraj się o naprawę w ramach gwarancji. Obecnie ludzie wymieniają telefony średnio co dwa, trzy lata, więc wiele egzemplarzy łapie się na naprawę po niższych kosztach, bądź za darmo. Pamiętaj jednak, że mnóstwo wydatków da się uniknąć, stosując podstawowe środki bezpieczeństwa lub inwestując w dodatkowe zabezpieczenia (brak nieuwagi i zalanie czy stłuczenie szybki w telefonie to najczęstsze powody awarii). Wiele osób decyduje się również na wykupienie ochrony ubezpieczeniowej, która zazwyczaj kosztuje przysłowiowe grosze.

Poważne usterki

Czasami w wyniku mocnego eksploatowania telefon przegrzewa się lub nawet samodzielnie wyłącza bez naszej ingerencji. Czy to oznacza jego definitywny koniec? Na początek warto posprawdzać samemu co się da i zobaczyć czy proste czynności, takie jak wymiana baterii czy zwolnienie większej ilości pamięci, nie przyniosą poprawy. Czasami pomaga też reset. Jak zresetować telefon i po co to robić? Możemy przywrócić telefon do ustawień fabrycznych, wykasować zbędne pliki i zobaczyć czy dalej będą z nim problemy. Bardzo często bowiem zdarza się, że tak prosta akcja sprawia, że smartfon przestaje wariować, przegrzewać się, czy zacinać (a my nie musimy wykładać pieniędzy na nowy). 

Starość…

Czasami bywa tak, że telefon jest po prostu za stary. I choć przyzwyczailiśmy się do niego i lubimy sposób, w jaki działa, to widzimy jak szybko postępuje technologia - do telefonów dodawane są przeróżne funkcje i być może właśnie stwierdziliśmy, że potrzebujemy coś nowego. Nowoczesne oprogramowania mogą się zmieniać nawet co kilka miesięcy, nowe modele telefonów wychodzą kilkadziesiąt razy w roku. Przy tym szaleństwie technologicznym ważne jest by dobrze podejmować decyzje - jeżeli chcemy mieć nowego smartfona, to zastanówmy się ile z niego skorzystamy i czy nie będzie za rok wymagał wymiany na nowszy model. Dobrze jest jednak zachować swój stary telefon, gdyż może się on jeszcze przydać jako opcja rezerwowa. Posiadanie zastępczego sprzętu eliminuje problemy, kiedy ten nowy np. się zgubi czy też zepsuje.

Smartfony to urządzenia bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Zastępują nam wiele innych gadżetów, towarzyszą w codziennym życiu. Dlatego nie dziwi nikogo fakt, że przykładamy do ich wyboru dużą wagę. W końcu dla wielu z nas są oknem na świat. Czasem jednak wygrywa sentyment i choć producenci zewsząd kuszą nas nowymi modelami – my twardo obstajemy przy swoim. Powyższe przypadki zazwyczaj jednak są wystarczającymi przesłankami do zmiany nawyków.

 

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również