Wymagania dotyczące szamba a tradycyjnej oczyszczalni ścieków
Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, warto pamiętać, że zarówno szamba, jak i przydomowe oczyszczalnie sprawdzą się w różnych sytuacjach. Dlatego też warto już zawczasu zapoznać się z wymaganiami, które należy spełnić, by móc zamontować któreś z nich.
Na samym wstępie warto wiedzieć, że nawet najtańsze szamba mogą powstać niemalże na każdym gruncie, jednak w przypadku zbiorników, które zostały wykonane ze sztucznego tworzywa, może zdarzyć się problem związany z ich posadowieniem, szczególnie, gdy dany teren cechuje się wysokim poziomem wód gruntowych. W tego typu przypadkach zalecany jest montaż szamb betonowych, ponieważ lekkie zbiorniki plastikowe, tuż po opróżnieniu, będą wypychane ku górze. Sytuacja ta jest skutkiem wypory hydrostatycznego. Jest to siła, która działa na ciała będące częściowo lub też całościowo zanurzone w cieczy.
Co z lokalizacją?
Jeżeli chodzi o samą lokalizację szamba, to warto pamiętać, iż powinno ono znajdować się niemniej niż 5 metrów od budynków mieszkalnych, co najmniej 15 metrów od studni, w której znajduje się pitna woda oraz 7,5 metra od granicy działki, drogi lub chodnika. Warto również dodać, że na terenach, w którym znajdują się zabudowy jednorodzinne, odległości te mogą ulec nieznacznemu zmniejszeniu, jednak w tym przypadku niezbędne jest uzyskanie zgody gminy, która podejmuje decyzję wraz z Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym.
Ważna kwestia - szczelność
Mówiąc o szambach nie sposób nie wspomnieć o ich szczelności, która jest najistotniejszym wymogiem stawianym osobom, które chcą je nabyć. Całkowicie zakazana jest więc budowa oraz eksploatacja zbiorników, które są nawet w najmniejszym stopniu nieszczelne. Taka sytuacja może doprowadzić do skażenia zarówno wód gruntowych, jak i samej gleby, co prowadzi do uszczerbku na zdrowiu własnym lub też osób zamieszkujących najbliższą okolicę.
Natomiast jak wygląda sytuacja z tradycyjną oczyszczalnią? Na samym wstępie warto wiedzieć, że rozwiązanie to może powstać wyłącznie na działce o dużej powierzchni, na której znajduje się odpowiedni grunt oraz niski poziom wód gruntowych. Najlepszym rodzajem gruntu jest więc gliniasto-piaszczysty lub też piaszczysty, natomiast wody gruntowe muszą występować minimum 1,5 metra niżej niż ułożone zostaną dreny. Budowa tradycyjnej oczyszczalni jest możliwa tylko na przestronnych terenach. Zbiornik wykorzystywany do wstępnego oczyszczania nie może być umieszczony bliżej niż 15 metrów od najbliższej studni, natomiast system drenażowy musi znaleźć się od tego typu obiektów o co najmniej 30 metrów dalej.
Materiał zewnętrzny, zdjęcie główne fotolia.com, 79875288 | Autor: hankimage9
Zobacz również
-
26 września 2017
Smartwatche z funkcją słuchania muzyki
26 września 2017Jakie są urządzenia chłodnicze w chłodnictwie...
26 września 2017Samsung T9, czyli dyski zewnętrzne stworzone do pracy...
26 września 2017Dysk M.2 – co to za nośnik i czym się kierować...
Popularne
-
21sty
-
2mar
-
11mar
-
8sie
Komentarze (0)