Urządzenia, których nie może zabraknąć w nowoczesnej kuchni

Aranżacja kuchni to duże wyzwanie i konieczność podjęcia wielu decyzji, które będą miały wpływ na wygodę użytkowania pomieszczenia oraz na ewentualne remonty w przyszłości. Właśnie z tego względu warto poświęcić temu zagadnieniu odpowiednio dużo czasu i starannie rozplanować usytuowanie kluczowych urządzeń kuchennych.

Strefa zmywania to nie tylko zlew

Jeszcze kilka, może kilkanaście, lat temu zmywarka była rzadkością w kuchniach i domeną nieco bardziej majętnych osób. Bywała postrzegana jako urządzenie, które zajmuje mnóstwo miejsca, a bez którego można się przecież obejść. Aktualnie jest to niemal standard w wielu kuchniach i mało kto nie docenia dziś wygody, jaką jest możliwość automatycznego umycia naczyń – bez wysiłku.

Usytuowanie zmywarki warto zaplanować od razu i wziąć pod uwagę kilka kwestii. Kluczową sprawą jest jej położenie względem odpływu. Najczęstszym błędem jest ulokowanie odpływu i przyłącza w tym miejscu, w którym ma znaleźć się zmywarka – to błąd, bo urządzenie przylega do ściany i przyłącz powinien być z boku, by nie trzeba było odsuwać zmywarki od ściany. Najwygodniej jest umieścić zmywarkę w pobliżu zlewu – wówczas można podłączyć całość do jednego odpływu.

Gotowanie – kuchenka w towarzystwie okapu

Okapy kuchenne to niedoceniane urządzenia. W starym budownictwie nie montowano ich zbyt często, a choć dziś są standardem, to wciąż wiele osób montuje je, ale nie używa każdorazowo. Tymczasem dobrze dobrany okap jest o wiele skuteczniejszym sposobem usuwania pary wodnej i dymu niż uchylanie okna, a przy tym nie wpuszcza do domu zimnego powietrza zimą, jak dzieje się to, gdy uchylamy okno. By dobrać odpowiedni typ i model okapu, warto skorzystać z tematycznego poradnika na ten temat. https://www.morele.net/wiadomosc/okap-kuchenny-jak-wybrac-jaki-najlepszy-polecane-modele/391/

Okap kominowy można zamontować w formie wyciągu (gdy mamy dostęp do kanału wentylacyjnego dla wyciągu) lub w formie pochłaniacza z filtrem węglowym. Korzystanie z tego urządzenia pozwala usuwać na bieżąco parę wodną i dym znad kuchenki, co zdecydowanie uprzyjemnia gotowanie i redukuje nieprzyjemne aromaty. https://www.morele.net/agd/agd-do-zabudowy/okapy-kominowe-265/

Planując usytuowanie kuchenki lub płyty grzewczej, warto wziąć pod uwagę jej położenie względem okien, drzwi i ciągów komunikacyjnych. Po obu stronach kuchenki lub płyty grzewczej powinien znajdować się blat roboczy (kuchenka nie powinna być na skraju ciągu szafek ani w kącie, pod samą ścianą). Kuchenki gazowej nie powinno się sytuować przy samym oknie.

Piekarnik i mikrofala albo dwa w jednym

Nowoczesność bardzo często idzie w parze z wielofunkcyjnością. Kuchnia nie zawsze jest pomieszczeniem przestronnym i na tyle ustawnym, by można było zmieścić w niej szereg sprzętów AGD. Właśnie dlatego powstają konstrukcje wielofunkcyjne, jak piekarniki z funkcją mikrofali. To bardzo dobre rozwiązanie do małych przestrzeni oraz dla osób, które z mikrofali korzystają wyłącznie sporadycznie – szkoda więc kupować specjalnie oddzielne urządzenie, by skorzystać z niego zaledwie raz na jakiś czas.

Chłodziarko-zamrażarka o klasycznym formacie lub lodówka side-by-side

W nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć sprawnej, przestronnej i designerskiej lodówki. Możemy sięgnąć po sprzęt do zabudowy (wówczas będzie to raczej klasyczna lodówko-zamrażarka) albo po urządzenie wolnostojące. Jeśli mamy w zwyczaju dokonywać dużych zakupów, przechowywać duże ilości świeżej i mrożonej żywności, to lodówka side-by-side wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jest na tyle duża, że pomieści spore zapasy, a zamrażarka za całkowicie oddzielnymi drzwiami jest najwygodniejszym rozwiązaniem.

Planując usytuowanie lodówki, należy wziąć pod uwagę, by nie umieszczać jej blisko źródeł ciepła (piekarnika, kaloryfera), gdyż urządzenie straci na sprawności, a w skrajnych przypadkach może nawet szybciej ulec awarii.

Dobrze zaplanowana kuchnia będzie wygodna w użytkowaniu, praktyczna i estetyczna. Jeśli wyposażymy ją w starannie wybrane urządzenia AGD, możemy mieć pewność, że gotowanie, pieczenie i sprzątanie po posiłku będzie czystą przyjemnością.

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również