Zabawy integracyjne

​Czym są zabawy integracyjne? To oczywiście wszelkiego rodzaju aktywności i gry mające na celu stworzenie grupy - prawdziwego teamu z pojedynczych pracowników. Praktyka pokazuje, że zwykle nawiązanie jakichś bliższych więzi podczas pracy jest dość trudne. W ciągłym pośpiechu, myśląc o kolejnych zadaniach do wykonania nie kwapimy się do poznawania współpracowników. Dopiero podczas zabaw integracyjnych, najlepiej organizowanych poza siedzibą firmy, pojawia się prawdziwa szansa na budowę zespołu.

Jak zatrzymać dobrego pracownika?

Jak bardzo ważna jest integracja firmowa, można przekonać się, obserwując obecny rynek pracy. Okazuje się, że duża fluktuacja pracowników wynika nie tylko z poszukiwania wyższego zarobku. Drugą główną przyczyną, dla której pracownicy zmieniają firmę, jest atmosfera w pracy – to, jak się w niej czujemy. Bardzo ważne jest także to, że wiele osób nie opuszcza swojego obecnego zespołu tylko dlatego, że dobrze dogaduje się z kolegami w pracy i lubi się z nimi spotykać. I choć w innej firmie na podobnym stanowisku mogliby zarobić nieco więcej, nie zmieniają pracy, bo czują się już częścią zespołu, wiążą ich już jakieś relacje, być może też podobne zainteresowania i wartości.

Jak skutecznie budować zespół?

Najlepszą metodą budowania mocnego zespołu jest tworzenie okazji do pogłębiania relacji między pracownikami. Służą temu zabawy integracyjne, szkolenia wyjazdowe, firmowe ogniska, gry zespołowe i wszelkie inne firmowe eventy. Jeśli damy naszym pracownikom szansę na zacieśnienie relacji i lepsze poznanie siebie nawzajem, to niezależnie od branży mamy dużą szansę na to, że zbudujemy zgraną załogę. Ludzie poznając się bliżej wymieniają poglądy, dzielą się swoimi pasjami i zainteresowaniami. Może okazać się, że wiele ich łączy, na przykład są miłośnikami zwierząt albo lubią podobne seriale. Pogłębianie relacji można też realizować na co dzień, dając pracownikom różne preteksty do wzajemnych kontaktów. Zawsze sprawdzają się różne zabawy integracyjne i gry zespołowe. Oczywiście najłatwiej jest zorganizować je na firmowym wyjeździe albo szkoleniu. Ale w dużych, rozproszonych firmach można też niektóre zabawy integracyjne albo konkursy firmowe organizować online.

Jakie zabawy na imprezę firmową przygotować?

Żaden firmowy event nie może obyć się bez ciekawych przerywników i niespodzianek. Wszak organizując na przykład szkolenie na wyjeździe nie chodzi tylko o rozliczenie pracowników albo przekazanie kolejnych zadań czy wytycznych. Takie rzeczy managerowie robią przecież na co dzień, bez angażowania dodatkowych środków. Jeśli już inwestujemy, szukamy miejsca na imprezę firnową, płacimy za hotel i salę konferencyjną, to taka inwestycja musi mieć sens. A jest nim właśnie ta dodana wartość, jaką jest poprawa komunikacji w zespole, team building i oczekiwanie na biznesowy efekt synergii, czyli zwiększonych korzyści dla firmy.

Oczekiwane przez pracowników atrakcje minimum to na ogół uroczysta kolacja albo bankiet zakończony wspólną zabawą. Dużym powodzeniem cieszą się też firmowe ogniska albo zorganizowany prze pracodawcę grill. Zabawy na imprezę, które moglibyśmy określić jako te z wyższej półki i dla bardziej wymagających, to różnego rodzaju zabawy scenariuszowe. Na przykład wspólne rozwiązywanie zagadki kryminalnej albo gra terenowa lub miejska. Ciekawa zabawa integracyjna mający duży walor team buildingowy to budowa maszyny Goldberga. Uczy ona współpracy i pokazuje, na czym polega wspólny projekt. Gry zespołowe to z kolei propozycja dla lubiących aktywność. Choć oczywiście gry zespołowe mogą też polegać na wysilaniu szarych komórek, a niekoniecznie tylko mięśni. Dla miłośników gier i zabaw na świeżym powietrzu wybrać można olimpiadę firmową z zabawnymi konkurencjami. Z pewnością ucieszą się też na paintball, park linowy albo bubble football. Nasi goście o nieco spokojniejszym usposobieniu mogą mieć ochotę na planszówki albo warsztaty kulinarne. Oczywiście wszystkie te atrakcje na imprezy firmowe można dowolnie miksować - na przykład zabawy na imprezę tak zaplanować, żeby po aktywnym dniu w plenerze zorganizować pokazy barmańskie albo degustację lokalnego piwa rzemieślniczego.

Gry zespołowe

Zabawy na imprezę należy też tak dobierać, aby wszyscy uczestnicy faktycznie mogli się dobrze bawić. Należy też uwzględnić na przykład wiek uczestników i ich możliwości kondycyjne. Czyli planując atrakcje na imprezę nie przesadzajmy z napinaniem programu co do minuty. I na przykład zamiast maratonu na Śnieżkę, a potem jeszcze intensywnego zwiedzania Doliny Pałaców i Ogrodów oraz zabawy w paintball, zaplanujmy takie zabawy integracyjne, żeby był też czas na relaks, luźne rozmowy i nawiązanie naturalnych relacji. Może to być na przykład zabawa w rozwiązanie węzła gordyjskiego albo lekka gra scenariuszowa, zakończona wspólnym ogniskiem firmowym.

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również